Araba

Yeni Ehliyet Alanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni Ehliyet Aldı İseniz Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni sürücü belgesi alan kişilerin trafik içerisindeyken dikkat etmeleri gereken pek çok kural bulunmaktadır. Bu kurallar yerine getirilmediği taktirde para cezası ve ehliyet iptali gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Herhangi bir yaptırımla karşılaşmamak için kuralları iyi bilmeli ve uymalısınız. Bu yazımızda yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gereken bazı kuralları listeledik.

  • 75 Ceza Puanı Kuralı

Aday sürücü olan kişiler trafiğe çıktıları ilk 2 yıl boyunca oldukça dikkatli olmalıdırlar. Sürücünün aldığı ceza puanı bu süreç içerisinde 75’e ulaştıysa aldığı ehliyet iptal edilmektedir. Kişi tekrar ehliyet alabilmek için aynı süreçlerden geçmelidir. Eğitim sonunda sınava girilmeli ve başarı elde edildiği taktirde ehliyet alınabilmektedir.

  • Hayat Kaybı İle Sonuçlanan Trafik Kazası

Ehliyetini yeni almış olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli husus, hayat kaybı ile neticelenen trafik kazalarıdır. Eğer meydana gelen kaza sonucunda suç aday sürücüye ait ise sürücü belgesi temelli elinden alınmaktadır. Ancak aday sürücü kısmi suçlu ise, sürücü belgesi elinden alınmamaktadır. Bu şekilde bir durumun meydana gelmemesi için trafikteyken kurallara uymaya dikkat edilmelidir.

  • 20 Promil Üzeri Alkollü Araç Kullanımı

Bu kural, tüm sürücüleri ilgilendiren bir kuraldır. Eğer sürücü 20 promil üzerinde alkollüyken araç kullanıyorsa sürücü belgesi daimi olarak iptal edilmektedir. Ölçüm sonucunda minimum 21 promil alkol çıktıysa belirlenen ceza ile karşı karşıya kalacaksınız. Hem ceza almamak hem de insan hayatını tehlikeye atmamak için trafiğe alkollü bir şekilde çıkmamalısınız.

  • Kırmızı Işıkta Geçme

Kırmızı ışık kuralı tüm sürücüleri ilgilendirse de aday sürücüler için çok daha büyük bir önem arz etmektedir. Aday sürücünün ilk 2 senede aldığı 3 kırmızı ışık ihlali ehliyetlerinin iptal edilmesine sebep olmaktadır. Bu durumdaki en önemli detay, kırmızı ışık ihlali 3 kere yapıldığında ehliyete işlendiği taktirde ehliyet ellerinden alınmaktadır.

  • Yayalara Yol Vermeme

Yeni sürücü belgesi almış olan kişiler ilk 2 yıl içerisinde yaya geçidi ve okul geçidinde yayalara yol vermezse ve bu durum ehliyetlerine işlenirse ehliyetin tamamen iptali gerçekleşir. Kişinin tekrar ehliyet alabilmesi için aynı süreçlerden geçmesi ve sınavda başarılı olması gerekmektedir.

  • Hız İhlali

Aday sürücü ilk 2 senelik süreç içerisinde trafikteyken 3 kere hız ihlali yaparsa ehliyeti tamamen elinden alınmaktadır. 3 defa hız ihlalinde bulunan kişilerin, tekrardan sürücü belgesine sahip olabilmeleri ve trafiğe çıkabilmeleri için aynı süreçlerden geçerek sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir.

  • Emniyet Kemeri Takmama

Yeni ehliyet almış olan kişiler ilk 2 yıllık süre içinde trafikteyken 3 defa ehliyet kemeri takmadığında cezaya çarptırılır ve sürücü belgeleri daimi olarak ellerinden alınır. Bu konu ile ilgili kural KTK Madde 78/1-A’da yer almaktadır.

  • Dönüş Kuralları İhlali

Aday sürücü 2 yıllık süre içerisinde 3 defa sağa ve sola dönüşlerde kural ihlali yapar ve bu ehliyetine işlenirse, ehliyeti temelli olarak iptal edilir. Bu durum gerçekleştiği taktirde kişinin tekrardan aynı süreçlerden geçmesi gerekmektedir. Süreç sonunda yer alan sınavda başarılı olunursa sürücü belgesi almaya hak kazanılır.

  • Kask Takmama

Bu kural motosiklet kullanıcıları için geçerlidir. İlk 2 yıllık süre içerisinde kişinin ehliyetine 3 defa kask takmamaktan ceza ihlali işlenirse, sürücü belgesi tamamen elinden alınmaktadır.

  • Geçiş Öncelikli Araçlara Yol Vermeme

Aday sürücüler, iki yıllık sürede 3 defa geçiş önceliği bulunan araçlara öncelik tanımaz ve yol vermezse, bu kural ihlali ehliyetlerine işlendiği taktirde, ehliyetleri daimi olacak şekilde ellerinden alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu