Araba

Lastik Değişimi Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Lastikler Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Lastik değişimi konusu araç kullanıcıları için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Lastik değişimi sayesinde araç sahiplerine güvenli bir sürüş imkanı sunulmaktadır. Son derece önemli bir husus olan lastik değişimi, aracın performans seviyesi, yakıt tüketimi optimizasyonu gibi konular üzerinde de etkilidir. Rahat bir yolculuk, güvenli bir sürüş, yakıt tasarrufu ve daha iyi bir performans için lastik değişim zamanlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Lastik değişimi ne zaman yapılmalı, lastiklerde kullanma tarihi bulunur mu, lastikler aşınırsa ne olur, lastik değişimi nasıl yapılır gibi soruları siz okurlarımız için bu yazımızda açıklığa kavuşturduk.

Her Lastik Her Araca Uyum Sağlamaz

Her motorlu taşıtın lastiği kendine özel olarak tasarlanmaktadır. Bu sebeple genel olarak farklı bir araç için kullanılan lastikler bir diğerine uyum sağlamayabilir. Nasıl ölçülerde ve tipte lastik kullanılması gerektiği hususunda bilgi sahibi olabilmek için araç kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Aynı zamanda araç yetkili servisleri de bu konuda sizlere bilgilendirme yapacaklardır.

Araç Lastik Tarihleri

Araç lastikleri üzerinde son kullanım tarihi bulunmamaktadır. Yani oto lastiklerin son kullanma tarihleri yoktur. Fakat lastiklerin üretildikleri tarihler mevcuttur. Bu tarihlerin kontrolünü yapmak, araç lastiklerinin değişiminde önemli bir referans olabilmektedir. Örnek verilecek olursa düzenli şehir içi kullanımlarında 4 yıllık süreyi aşmış lastikler için değişim zamanı gelmiş demektir diyebiliriz.

Lastik Diş Derinlikleri

Aracınızdaki lastiklerin diş derinlikleri, lastiğinizin değişimi ihtiyacının gelip gelmediğini anlayabilmek için en önemli ipuçlarını vermektedir. Genel olarak 3 mm altında olan diş derinliği lastik değişiminin yapılması gerektiğini göstermektedir.

Yıpranmış Lastikler

Diş derinliğine ek olarak aşınmalar, yırtıklar ve kesikler lastiklerinizde meydana geldiyse, araç lastiklerinin ömrü dolmuş demektir. Lastiklerinizin yüzeyinde çatlama ve yırtılma oluşumu varsa kesin olarak lastik değişiminin yapılması gerekmektedir.

Lastik Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde lastik kontrolleri yapılmalıdır. Eğer bu kontroller esnasında yıpranmalar gözlendiyse lastik değişimi yapılmalıdır. Ayrıca yaz mevsiminde yaz lastiği, kış mevsiminde kış lastiği kullanılarak aracın performansında artış, lastik kullanım süresinde uzama ve güvenli bir sürüş deneyimi imkanı sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu