Araba

Hibrit Araba Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit araba nedir? Hibrit arabanın avantajları nelerdir? Hibrit arabanın dezavantajları nelerdir? Hibrit araba ilk ne zaman üretilmiştir? Hibrit ne anlama gelir? Hibrit arabanın diğer arabalardan farkı nedir? Hibrit arabanın özellikleri nelerdir? Hibrit arabayı kimler tercih eder? Hibrit araba hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz

Hibrit Araba Nedir?

Hibrit araba, benzin sarfiyatını en aza indirmek için üretilmiştir. Hibrit araba aynı zamanda hareket etmek için birden fazla enerji kaynağı kullanılan araçlara denmektedir.

Hibrit arabalar otomobil sektöründe git gide yaygınlaşmaktadır. Hibrit arabalar aslında iki farklı güç kaynağı kullandıkları için melez araç olarak anılmaktadır. Bu arabalar hem elektrik hem de benzinle çalışabilen araçlardır. Son teknoloji ürünlerinden bir tanesi olan hibrit arabalar, kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahiptir. Hibrit motor ilk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından kullanılmıştır. Günümüzde ise hibrit motor pek çok markanın otomobil modellerinde görülmektedir.

Çevre dostu özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken hibrit arabalar, sessiz özellikleri ve konforlu sürüş deneyimi  sayesinde pek çok kişinin sıkça tercih ettiği araçlar arasında yer almaktadır.

Hibrit arabalar aynı zamanda düşük yakıt harcaması nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir. Hibrit arabalar içerisinde Plug in Hybrid adı verilen modeller, hibrit aküsü kullanarak araçları yola hazırlamaktadır. Elektrikli motoru sayesinde daha uzun mesafeler kat edebilmektedir. Hibrit arabalar, elektrik şebekelerinden de şark edilebilmektedir.

Hibrit Arabalar Neden Tercih Edilmektedir?

Hibrit araçların sıkça tercih edilmesinin en büyük nedeni ise trafiği yoğun olan bölgelerde elektrikli motor kullanımı sayesinde benzin tasarrufu sağlamaktadır. Sadece elektrikli olan araçlar uzun şarj süresi ile alabileceği yolun kısalığı nedeniyle sürücülere büyük bir dezavantaj oluşturmaktadır.  Ancak hem elektrikli hem de benzinli olan hibrit araçlar, kullanıcılara muhteşem bir konfor sağlamaktadır.

Hibrit arabalar, sadece elektrikli olan araçlara göre daha uygun fiyatlı tasarımlara sahiptir. Ayrıca sadece elektrikli olan araçlara nazaran şarj edilme şartı da olmamaktadır.

Hibrit arabalar, kendi motorundan enerji üreterek şarj olabilmektedir. Benzinli araçların bekleme ve kalkış anlarında yakmış oldukları yakıta çare olarak hibrit araçlar üretilmiştir. Bu araçlar diğer araçlar ile karşılaştırıldığı zaman muhteşem bir ekonomik destek sağlamaktadır.

Benzinli araçlar sadece büyük motorlar ile yüksek performans sergilerken, hibrit araçlar küçük motorlar ile kolaylıkla yüksek performans sağlayabilmektedir. Bu sayede araçlar hafifleyerek tasarruf ve performans garanti altına alınmış oluyor. Hibrit arabaların avantajları arasında ise sessiz çalışma yani gürültüsüz çalışma özelliği de bulunmaktadır.

Hibrit Arabaların Avantajları Nelerdir?

Hibrit arabaların en önem ve en büyük avantajlarından bir tanesi de yüksek performan ve düşük maliyet sağlamasıdır. Bunun yanı sıra özelliklerini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Çevre dostu olarak bilinen hibrit araçlar gürültüsüz çalışma özelliğine sahiptir.
  • Kendi kendini şarj edebilme özelliği sayesinde uzun yolda sizi yarı yolda bırakmaz. Ayrıca sadece elektrikli olan araçlara göre zamandan tasarruf sağlar.
  • Hibrit araçlar durma ve kalkma sırasında çok yakan benzinli araçlara göre daha ekonomiktir.
  • Küçük motoru ile yüksek bir performans sergilemektedir.
  • Oldukça sade bir tasarımı vardır.
  • Çevreye dost bir tasarımı ve düşük gaz salınım özelliği vardır.

Hibrit araçlar için Türkiye’de ÖTV vergisinden indirim yapılmaktadır. Ayrıca dünya genelinde pek çok ülkede çevreye dost sistemleri sayesinde vergi indirimine girmektedir. Ülkemizde ise bu konuyla alakalı büyük adımların atılması beklenmektedir.

Hibrit Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit araba denildiği zaman akla ilk gelenlerden bir tanesi de yüksek fiyatlı araç modelleridir. Hibrit araçların üretim maliyetleri fiyatların yüksek olmasının ana nedenidir. Bu durum vergi indirimleri eklendiği zaman telafi edilmektedir. Standart olarak üretilen hibrit araçlar, motor gücü açısından dizel enerji kaynağına sahip veya benzinli araçların gerisinde kalabilmektedir. Bu durum ise araçlarından yüksek performans almaktan hoşlanan sürücüler için beklentilerini karşılayamaması gibi bir duruma yol açabilmektedir. Performans açısından problem yaşamamak için aracınızın hangi hibrit teknolojisine sahip olduğunu bilmeniz ve buna göre tercih yapmanız gerekmektedir.

Hibrit araba tercih ettiğiniz zaman yol tutuş açısından alışık olduğunuzun daha farklı bir şeyle karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Aracın yol tutmasından bu farklılık ise gövdesindeki desteklerden feragat etmesi ve süspansiyon sistemindeki farklılardan kaynaklıdır.

Hibrit araçlarda bulunan yüksek voltajlı bataryaların getirmiş olduğu güvenlik riski de unutulmamalıdır. Gerekli güvenli önlemlerinin alınmadığı durumlarda, kaza olmasının yanı sıra kurtarma ekipleri içinde risk oluşturmaktadır.

Kimler Hibrit Araçları Tercih Etmektedir?

Hibrit araçlar, yüksek performans gücü ve pürüzsüz sürüş deneyimini yaşamak isteyenler için muhteşem bir tercihtir. Hibrit teknolojisine sahip olan araçlar, kalkış sırasında fosil yakıtlı araçlara göre daha hızlı bir şekilde tepki vermektedir. Ayrıca hibrit araçların bünyelerinde farklı sürüş tiplerini destekleyen modlar yer almaktadır.

Sürücüler, trafik ve yol şartlarına göre bu modlardan diledikleri sürüş özelliğini seçerek otomobili rahatlıkla kullanabilmektedir.

Pek çok sürücünün hibrit araçlara yönelmesinin asıl nedeni ise konfor ve güvenliktir. Hibrit arabaların seri hız değişiminin yanı sıra sessiz sürüş özelliği sayesinde tercih edilen bir araçtır. Yolculuğunun güvenli olmasıyla birlikte otonom sürüş teknolojileri de devreye girmektedir. Hibrit araçların her bir dört yanında bulunan sensörler ve kameralar sayesinde yakınınızda bulunan tehditlere karşı aracınız sizi uyarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu