Araba

En Çok Tercih Edilen Hibrit Arabalar

En Popüler Hibrit Otomobiller

Kısa bir süre önce Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde araç üretiminde benzinli ve dizel otomobillerin üretimine sınırlandırma getirilmesi ve 2040’a kadar üretimlerinin durdurulması için karar alınmıştı.

Ülke yönetimlerinin aldıkları bu karar doğrultusunda otomobil dünyasının araç üreticileri alternatif yakıt teknolojisine yönelmeye başladı. Piyasada melez olarak tabir edilen hibrit teknolojisiyle üretilmiş araçlar firmaların gözdesi olmaya başladı. Okurlarımız tarafından merak edilen “en çok tercih edilen hibrit arabalar” konusu ile ilgili bu yazımızda gerekli bilgilendirmeleri yapacağız.

1. BMW İ8

BMW İ8

Dünya genelinde hibrit teknolojisinde önde gelen BMW piyasaya iddialı bir şekilde girmiştir. Almak istediği otomobilde hem spor hem de çevreye zarar vermeme gibi özellikleri göz önünde bulunduran kişiler için firma tarafından hibrit teknolojiye sahip olan İ8 modeli üretilmiştir. Şık ve farklı bir tasarıma sahip olan İ8 ülkemizde satışa sunulan en pahalı hibrit araç olma özelliğine sahiptir. Ortaya koyduğu performans ile de araba meraklılarını etkisi altına almaktadır. 0-100 kilometreye yalnızca 4,4 saniyede çıkmayı başarmaktadır. Bu model ortaya koyduğu bu performansı 1,5 litrelik hacme sahip, 3 silindirli, çift turbolu, 231 beygirlik benzinli ve 131 beygir güce sahip elektrikli motoru ile gerçekleştirmektedir. BMW İ8 model toplamda 362 beygirlik bir güce sahiptir. İ8 benzinli motorundan 320 Nm tork elde ederken, elektrikli motorundan 250 Nm gücünde tork üretebilmektedir.

2. BMW 740Le xDrive iPerformance

BMW 740Le xDrive iPerformance

Firma tarafından hibrit teknolojiye sahip olarak üretilen diğer bir model 7 serisine aittir. Marka kullanıcıları için konfor ve kaliteyi performans ile birleştirerek bir arada sunmaktadır. BMW üretmiş olduğu bu modelde 2 litre hacme sahip, çift turbolu, 4 silindirli ve 258 beygirlik güce sahip olan benzinli motor ve 250 Nm güç üretimi yapan 113 beygirlik elektrikli motora yer vermiştir. Modelin benzinli motoru ile 400 Nm değerinde tork üretimi yapılmaktadır. Araç aynı zamanda akıllı dört çeker sisteme sahiptir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra 100 kilometrelik mesafede yalnızca 2,1 litrelik yakıt tüketimiyle de ne kadar ergonomik olduğunu kullanıcılara göstermektedir.

3. Hyundai IONIQ Hybrid

Hyundai IONIQ Hybrid

Üretim merkezi Güney Kore olan firma hibrit teknolojisine yeni giriş yapmıştır. Üretmiş olduğu IONIQ Hybrid modeli ile piyasaya sağlam bir giriş yapmıştır. Firmayı diğer firmalar arasında öne çıkarak özelliği ise hibrit teknoloji ile üretilmiş araçlar arasında uygun fiyatlara sahip olmasıdır. Bu model 0-100 kilometreye yalnızca 11,1 saniyede çıkabilmektedir. Hyundai üretimini yaptığı bu modelde maksimum hız 185 km/h ve 100 kilometrelik mesafede yakıt tüketimi ise 3,9 litre değerindedir. IONIQ Hybrid modelinde 105 beygirlik güce sahip benzinli ve 43,5 beygirlik güce sahip olan elektrikli motor bulundurmaktadır. Otomobilin ilk kalktığı anda etkileyici bir ivmeleme sunan elektrikli motoru yüksek hızlara çıkıldığında da sürücüye ekstra güç desteği sağlamaktadır.

4. KIA Niro

KIA Niro

Safkan melez bir araç olan KIA Niro crossover meraklılarına özel olarak üretilmiştir. Şık tasarımı ve uygun fiyatı ile kullanıcılarını etkilemektedir. Modelde hibrit özelliğin yanı sıra geniş iç mekan, bagajda büyük depolama alanı ve yüksek sürüş özelliği de sunmaktadır. Firmanın bu modelinde 6 litrelik hacme sahip 4 silindirli ve 105 beygirlik güce sahip benzinli ve 43,5 beygirlik güce, 170 Nm torka sahip elektrikli motor bulundurmaktadır. Araç 0-100 kilometreye yalnızca 11,5 saniyede çıkabilmektedir. 6 ileri DCT sistemine sahip şanzıman kullanan firmanın 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimiyse 3,8 litre olmaktadır.

5. Lexus RX 450h

Lexus RX 450h

Toyota tarafından otomotiv piyasası içerisinde satış stratejisi olarak geliştirilen Lexus, lüks araç üretimleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Lexus piyasaya sürmüş olduğu tüm araç modellerinde alternatif olarak hibrit teknolojisini de sunmaktadır. RX 450h, SUV sınıfında yer alırken hibrit sisteme sahip bir model olmaktadır. Bu model 3,5 litrelik hacme sahip, 6 silindirli V ve 193 beygirlik güç üretimi yapabilen benzinli motor, 335 Nm tork ve 167 beygirlik güce sahip olan ön elektrikli motora ve 139 Nm tork ve 68 beygirlik güce sahip olan arka elektrikli motordan oluşmaktadır. 2210 kilogramlık ağırlığına rağmen 0-100 kilometreye yalnızca 7,7 saniyede çıkarak güçlü bir performans ortaya koymaktadır. Araç 200 km/h maksimum hızına sahiptir.

6. Lexus CT 200h

Lexus CT 200h

CT 200h melez bir otomobil olup kompakt sınıfında yer almaktadır. Bu modelde benzinli ve elektrikli motor aynı anda kullanılabilmektedir. Lexus’un uygun fiyatlardan satışa sunduğu bu modelde 1,8 litrelik hacme sahip 4 silindirli 73 beygirlik güç üretimi yapabilen benzinli motor yer almaktadır. Benzinli motorun düşük yakıt tüketimi ve ekstra güç sunabilmesi adına ön ve arkada elektrikli motor bulundurmaktadır. Ön ve arka kısımda yer alan elektrikli motorlar 82 beygirlik güce sahip olur 207 Nm tork üretimi yapabilmektedir.

7. Toyota Yaris Hybrid

Toyota Yaris Hybrid

Toyota hibrit teknolojisini araçlarına en hızlı şekilde uyarlayabilen firmalardan biri olmaktadır. 1998 yılından beri piyasaya sunduğu Yaris modelini kullanıcıları için hibrit teknolojisi ile yeniden tasarlamıştır. B segmentinde yer alan Yaris modeli 1,5 litrelik hacme sahip 4 silindirli 74 beygirlik benzinli motora ve 170 Nm tork üretimi yapabilen 60 beygirlik elektrikli motora sahiptir. 100 kilometrelik mesafede ortalama olarak 3,6 litrelik bir yakıt tüketimi yapmaktadır.

8. Toyota C-HR Hybrid

Toyota C-HR Hybrid

Ülkemizde ciddi satış rakamlarına ulaşmış olan, crossover sınıfında yer alan ve hibrit versiyonu bulunan bir model olarak piyasada yerini almaktadır. C-HR model iki motor seçeneği ile kullanıcılarına sunulmaktadır. Şüphesiz olarak en etkili versiyonu e-CVT şanzımana sahip 1,8 litre hacimli hibrit seçeneğidir. Firmanın ürettiği bu modelin kaputunun altında 1,8 litrelik 98 beygirlik güce sahip benzinli ve 72 beygirlik güce sahip elektrikli motoru bulundurmaktadır. 0-100 kilometreye 11 saniyede ulaşabilmektedir. Çıkabileceği maksimum hız ise 170 km/h’dır. 100 kilometrelik mesafede yalnızca 3,8 litrelik yakıt tüketimi yapmaktadır.

9. Toyota Prius

Toyota Prius

Dünyada ilk seri üretim melez aracı olan Toyota Prius, benzersiz ve şık tasarımının yanı sıra hibrit teknolojisine yön veren bir model olarak görülmektedir. Bulundurduğu birçok özelliğin yanı sıra kullanıcılarına özelleştirme seçeneği de sunmaktadır. Prius modeli 1,8 litrelik hacme sahip 4 silindirli 98 beygirlik güç üretimi yapabilen benzinli ve 163 Nm tork üretebilen 53 beygirlik elektrikli motora sahiptir. 0-100 kilometre hıza yalnızca 10,6 saniyede çıkabilmektedir. 100 kilometrelik mesafede ise 3,6 litre yakıt tüketimi yapmaktadır.

10. Volvo XC90

Volvo XC90

Hibrit teknolojisi ile donatılmış lüks SUV model arayan kişiler için Volvo XC90 uygun bir seçenek olacaktır. Piyasanın en iddialı modellerinden olan model kullanıcılarına düşük yakıt tüketimi, etkileyici bir performans ve konforlu bir sürüş sunmaktadır. Firma tarafından dizel motor seçeneğinin yanı sıra sunulan tüm benzinli modelleri elektrik motor ile destekleyerek geliştirmiştir. Safkan melez 4×4 olan bu araba; 2000 cc ve 320 beygirlik güce sahip benzinli bir motora ve 87 beygir gücünde elektrik motora sahiptir. Yüksek donanıma sahip bu aracın boyutu ve boş ağırlığına bakıldığında 100 kilometrelik mesafede yalnızca 2,1 litre yakıt tüketimi ile hibrit dünyasında adeta bir devrime imza atmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu