Araba

En Çok Satan Hatchback Arabalar

En Popüler Hatchback Otomobiller

Kullandığınız otomobilin küçük olması her zaman olumsuz bir durum olmamaktadır. Genellikle şikayetçi olunan trafik ve park yeri sorunlarına karşın hatchback araçlar bulunmaz bir nimet sayılmaktadır. Küçük otomobil denildiğinde akla ilk gelen hatchback araçlar bu problemlerin çözümü ya da bir miktar azalması için en ideal otomobil tipleridir. Hatchback araçlar diğer araç tiplerine göre daha uygun fiyatlı olmaları ile de ön plana çıkmaktadırlar. Ayrıca bu model araçlar ufak oluşları sayesinde kolay park imkanı da sağlamaktadırlar. Bu yazımızda sizler için “en çok satan hatchback arabalar” konusunda aydınlanmanız için gerekli bilgilendirmeleri yaptık. En çok satan hatchback araçların listesi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

1. Renault Clio

Renault Clio

Daha önceki modellerine göre daha geniş bir iç hacme ve büyüklüğe sahip olan yeni nesil Clio araçların aynı zamanda tasarımı çok daha şık bir görünüme sahiptir. Türkiye’de satışı gerçekleştirilen en ekonomik araçlardan biri olan Clio’lar 1.5 dCi dizel motorlu versiyonu ile 100 kilometrelik bir mesafede sadece 3.6 litre yakıt harcamaktadır. Hem fiyatı hem de yakıt tasarrufu ile Clio model araçlar son derece hesaplı olan hatchback otomobillerden biridir.

2. Fiat Punto

Fiat Punto

Fiat Punto kullanıcıları için son derece konforlu bir sürüş deneyimi sağlamaktadır. Son derece şık ve zarif tasarımı ile konforlu sürüşü tamamlayan Fiat Punto, hatcback araçlar içerisinde özel bir konuma sahiptir. Diğer modellere oranla küçük bir hacme sahip olmasına karşın son derece konforlu ve rahat bir yolculuk yaşanmasına imkan sunmaktadır. Oldukça hesaplı olan Fiat Punto, 1.3 litrelik multijet, 1.4 litrelik fire motor seçenekleri ile 100 kilometrede sırasıyla 4.2 ve 5.7 litre yakıt harcamaktadır. Fiyat ve kalite açısından değerlendirildiğinde hatchback araçlar içerisinde ön plana çıkan bir model olmaktadır.

3. Toyota Yaris

Toyota Yaris

Hatchback araçlar listesinin en küçük aracı olmasının yanında listedeki tek hibrit olma özelliğine sahiptir. Oldukça hesaplı olan Toyota Yaris, 100 kilometrede ortalama olarak 4.7-5.1 litre arasında yakıt harcamaktadır. 1.0 ve 1.3 litrelik benzin versiyonuna ek olarak 3.6 ortalama yakıt tüketimi yapmaktadır. Ayrıca bu modelin 1.5 litrelik hibrit versiyonu da mevcuttur. Kullanıcıları için gerekli donanımlara sahip olan Yaris son derece konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır.

4. Volkswagen Polo

Volkswagen Polo

Otomobil almak isteyen kişilerin aklında ilk sırada her zaman Volkswagen marka araçlar yer almaktadır. Hatchback araçların tercihi için de Volkswagen ilk sıralarda yer almaktadır. Golf modelin büyük olduğunu düşünen kişiler için Polo oldukça uygun bir model olacaktır. 1.0 ve 1.2 litrelik hacme sahip benzinli motorlarının yanında 1.4 litrelik hacme sahip TDI dizel motor seçeneğine de sahiptir. Polo model araçlar 100 kilometrelik mesafede ortalama olarak 5 litre yakıt harcamaktadır. Kalitesi ve konforlu oluşunun yanı sıra ekonomik olması sayesinde piyasanın en iyileri arasında yerini almaktadır.

5. Citroen DS3

Citroen DS3

Citroen firmasının ayrı bir marka konumuna getirdiği DS serisi araçlar içinde yer alan DS3, en konforlu ve şık hatchback araç olmaktadır. Ürettiği 110 hp güç ve 1.2 litrelik benzinli motoru ile diğer araçlara oranla daha iyi bir performans sergilemektedir. DS3 model araçlar 0’dan 100 kilometreye 10 saniyenin biraz üzerinde bir sürede rahatlıkla çıkabilmektedir. Ayrıca DS3 model araçlar son derece ekonomik bir yakıt tüketimi gerçekleştirmektedir. Yakıt tüketimi 100 kilometrede sadece 4.7 litredir.

6. Honda Jazz

Honda Jazz

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir araç modeli olmasa da, hatchback araç sahibi olmak isteyen kişilerin değerlendirmesi gereken bir modeldir. Eski tasarımına yapılan yenilikler ile çok daha şık ve sportif görüntüye sahip olan modelin geniş iç hacmi sayesinde rahat bir yolculuk imkanı sunmaktadır. 1.3 litrelik benzin hacmine sahip olan Honda Jazz, 100 kilometrelik mesafede 5 litrelik yakıt tüketimi yapmaktadır.

7. Dacia Sandero

Dacia Sandero

Türkiye’de en çok satışı yapılan Dacia Duster modelini geride bırakarak Sandero model ön plana çıkmayı başarmıştır. Markanın tüm tasarımlarında olduğu gibi basit bir tasarıma sahiptir. Konforu ve tasarımı ile ön plana çıkmasa da ekonomik oluşu ile kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği hatchback araçlar arasında yerini almaktadır. Dacia Sandero 1.0, 1.2 ve 1.5 litrelik benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahiptir.

8. Mazda 3

Mazda 3

Mazda 3’ün en önemli artısı diğer modellerinde olduğu gibi SKIACTIV teknolojisi ile üretilen motoru ve gövdesidir. 1.5 litrelik hacme sahip olan SKIACTIV-G benzin motoru 100 kilometrede ortalama olarak 5.1 litre yakıt tüketmektedir. Yakıt tüketiminin yanı sıra sunduğu konforlu özellikler ile sektördeki hatchback araçlarda en iyilerinin arasında yerini almaktadır.

9. Skoda Fabia

Skoda Fabia

Piyasadaki en kaliteli markalardan biri olan Skoda’nın Fabia hatchback modeli de aynı şekilde kaliteyi yansıtmaktadır. Şık tasarımı ve kaliteli motoru ile kullanıcıları için konforlu bir sürüş sunmaktadır. Fabia 1.2 litrelik benzinli motoru ile diğer hatchback araçlardan bir miktar daha fazla yakıt tüketimi yapmaktadır. 100 kilometrelik mesafede ortalama olarak 5.5 litre yakıt harcamaktadır.

10. Ford Fiesta

Ford Fiesta

Listemizde yer alan diğer araçlardan farklı olarak daha fazla motor seçeneğine sahiptir. Fiesta model araçlar 1.0 ve 1.6 litre arasında değişiklik gösteren benzinli motora ek olarak 1.5 litrelik hacme sahip dizel motor seçeneğine de sahiptir. 100 kilometrelik mesafede dizel motoru ile ortalama olarak 3.7 litrelik yakıt harcamaktadır. Bu özelliği ile piyasadaki tüm araçlar içerisinde en hesaplıların arasında yerini almaktadır. Yakıt tasarrufunun yanı sıra konforlu tasarımı ve sürüşü ile de ön plana çıkmaktadır. Fieasta, en iyi multimedya ve eğlence sistemlerinden biri olan Ford Sync’e de sahip olmasıyla bütün özellikleri ile en çok satan hatchback araçlar listesinde yerini almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu