Araba

Emisyon Nedir? Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Emisyon nedir? Egzoz emisyonu nedir? Egzoz emisyonu ölçümü nasıl yapılır? Egzoz emisyonu nasıl ölçülür? Egzoz emisyonu hangi aralıklar ile yapılmalıdır? Egzoz emisyonu nerede ölçülmektedir? Egzoz ölçümü yaptırabilmek için gerekli olan belgeler nelerdir? Egzoz emisyonu testi öncesi nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Egzoz emisyonunu düşürebilmek için yapılması gerekenler nelerdir? Emisyon hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Emisyon Nedir?

Emisyon kelimesinin iki anlamı vardır. Bunlardan bir tanesi yaymak diğeri ise çıkarmak anlamına gelmektedir. Emisyon kaynağından meydana gelen ve çevreye olumsuz anlamda etkileri olan katı, sıvı ve gaz atıkları emisyon olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde emisyon ile mücadele adına çeşitli önlemler uygulanmaktadır.

Gündelik hayatta emisyon ifadesini çoğunlukla taşıtlarımızın egzoz muayenelerinde duymaktayız.

Araçların egzozlarından çıkan zararlı gazlar çevremizi ve havayı olumsuz anlamda etkilemektedir. Ayrıca bu durum hava kirliliğine yol açmaktadır. Bu nedenle ülkemizde taşıtların emisyon testi muayenesi zorunlu olarak yapılmaktadır.

Egzoz Emisyonu Nedir?

Egzoz emisyonu, araçlardaki yakıtın yanması sonucunda havaya yayılan zararlı gazın meydana getirdiği kirlilik anlamında kullanılan bir terimdir. Kullandığımız otomobiller, pek çok kimyasal grubunu katı ve gaz parçacıkları halinde havaya yaymaktadır. Bunu ise egzoz yolu ile yapmaktadır.

Dünyamızdaki kullanılan araçların sayısını düşünecek olursanız eğer bu hava kirliliğinin boyutlarını az çok tahmin edebilirsiniz.

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz Toyota Hibrit araç modelleri ile karbondioksit salınımına savaş açılmıştır. Her yıl binlerce sürücü tarafından tercih edilen Toyota Corolla Hibrit araç modeli, düşük emisyon değerine sahip olması nedeniyle egzoz gazlarını kontrol altında tutmaktadır.

Araçlardaki yakıtın yanması sonucunda meydana gelen zararlı kimyasal gazların atılımı benzinli ve dizel araçlarda farklılık göstermektedir. Dizel araçların egzozunda rahatlıkla görebileceğiniz karartıların nedeni ise hidrokarbon, karbon monoksit ve azot oksitlerdir.

Emisyon Ölçümü Hangi Aralıklar İle Yapılmalıdır?

Emisyon ölçüm periyodları araç türüne göre farklılık göstermektedir. Hususi ve resmi araçlar için ilk muayene, aracın üçüncü yaşını doldurmasıyla birlikte gerçekleştirilmektedir. Bunun sonrasında ise her 2 yılda bir ölçüm yapılması gerekmektedir. Motorlu ve ticari araçlar için ise ölçüm her yıl yapılmaktadır.

Egzoz Emisyonu Nasıl Ölçülmektedir?

Egzoz emisyonunun önüne geçebilmek adına ve egzoz emisyonunun yaymış olduğu zararlı gazların etkilerini ölçmek adına araç kullanıcılarının egzoz muayenesi yaptırması gerekmektedir. Bu sayede egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı yönleri en aza indirilmektedir. Yapılan test ile birlikte çevreye yayılan zararlı gazların etkisi azaltılmaktadır.

Emisyon testi sayesinde araç sahiplerinin trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Araçların aynı zamanda egzoz gazı salınım değerleri ise ayrı ayrı ölçülmektedir. Ölçüm sonucunda ise değerler belirlenen sınırlar içerisindeyse eğer kullanılan araç, egzoz emisyonu ölçüm pulun almaya hak kazanır. Test sonucunda zararlı kimyasalların normal değerler üzerinde çıkması sonucunda ise araçlar sınıfta kalmaktadır. Bu durum sonucunda ise zaman kaybetmeden aracı muayeneye götürmeniz gerekmektedir.

Testi başarıyla geçen araçlar, tasarruflu yakıt sağlamanın yanı sıra gelecek nesiller içinde daha yaşanabilir bir dünya için katkı sağlamaktadır. Emisyon ölçümü yapılmamış olan araçlar sadece çevreye zarar vermek değil aynı zamanda trafikte ise çok ağır cezalara maruz kalabilmektedir.

Bu ölçümü yaptırmamış olan taşıtlar ise periyodik araç muayenesinden geçememektedir. Bu araçlar aynı zamanda muayene sırasında Ağır Kusurlu araç olarak görülmektedir. Çift yakıtlı bir araca sahipseniz eğer ayrı ayrı egzoz emisyon ölçümü yaptırmanız gerekmektedir. Egzoz emisyon ölçümünden muaf olan araçlar ise hibrit ve elektrikli araçlardır. Bunun yanı sıra hidrojen yakıtlı araçlarda egzoz gazı emisyon ölçümünden muaftır.

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü yapabilmek için gerekli olan belgeler kısaca şunlardır;

  • Aracın trafik ve tescil belgesi,
  • Motorlu taşıt için egzoz emisyon ruhsatı,
  • Araç sahibinin nüfus cüzdanı, ehliyeti veya pasaportu gerekmektedir.

Egzoz emisyonunu ilk kez yaptıracak olanlar ise test sonrasında araç gazı emisyon ruhsatını satın alarak temin edebilirler.

Egzoz Emisyonu Nerede Ölçülmektedir?

Motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının testi için ülkemizin her şehrinde yer alan araç muayene istasyonlarından yaptırmanız mümkündür.

Egzoz Emisyon Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü öncesinde yapılması gerekenlerden bir tanesi egzoz sistemlerinin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Egzoz sisteminde çatlak ve delik gibi problemler varsa eğer muayene geçersiz sayılmaktadır. Yapılan test sonucunda değerleri yüksek çıkan araçlar eksikliklerini giderdikten sonra aynı istasyonda ücretsiz bir şekilde ikinci ölçümü yapabilmektedir.

Egzoz emisyonunu düşürebilmek için birkaç tane temel parçaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu parçalar ise egzoz sistemine göre monte edilmektedir. Zararlı gazlar dönüştürüldükten sonra filtrelenerek zararsız gazlar halinde doğaya salımı yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu