Araba

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Ehliyet yenileme işlemi, belgesini değiştirmek isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konu olmakta. Eski tip ehliyetlerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar yenilenmiş olmaları gerekmektedir. Yenileme işlemi yapılmayan belgeler ise geçersiz sayılacaktır. Siz okurlarımız için bu yazımızda “ehliyet yenileme işlemi nasıl yapılır?” ve “gereken evraklar nelerdir?” sorularını yanıtlayacağız.

Eski tip ehliyetlerin kullanılabilme süresi bu yıl sona ermektedir. Eski tip sürücü belgesine sahip olan kişilerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar yenile işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip ehliyetlerin değiştirilebilme süresi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Sürücü belgesi yenileme işlemi için randevular internet sitesi üzerinden, Alo 199 Çağrı merkezinden, mobil uygulama veya “nvi.gov.tr” adresinden yapılabilmektedir. Randevu alınma işleminden sonraki aşamada ehliyet yenileme işlemi için gereken evrakların tamamlanması gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafında basımı gerçekleştirilen yeni sürücü belgeleri PTT’ye teslim edildikten sonra başvuruda bulunmuş olan kişilerin adreslerine ulaştırılmaktadır. Başvuruda bulunmuş olan kişilerin yeni ehliyet belgeleri kendilene ulaştırılana kadar geçen sürede nüfus müdürlüğü veya e devlet üzerinden alınan geçici ehliyet belgesi ile araç kullanımına devam edebilmektedirler.

Ehliyet Yenileme İşlemi İçin Gereken Evraklar

Kimlik belgesi (yeni kimlik kartı, pasaport veya nüfus cüzdanı)

Eski sürücü belgesi

Yeni alınmış sürücü sağlık raporu

Sürücü belgesi

Değerli kağıt ve harç bedeli ile vakıf payı makbuzu

İki tane biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirten yazılı beyan veya belge

Adli sicil kaydı belgesi

Nüfus Müdürlüğünde verilecek olan parmak izi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu