Araba

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

E Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçları Kullanabilirsiniz

E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak C ve D sınıfı sürücü belgelerini almış olmaları gerekmektedir. C ve D sınıfı sürücü belgesine sahip olmayan kişiler E sınıfı sürücü belgesini almak için başvuru yapamazlar. Bu ehliyet türündeki yaş şartı kullanılmak istenen araca göre değişiklik göstermektedir. Otobüs kullanmak isteyen kişilerin 24 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Kamyon kullanmak isteyen kişilerin ise 22 yaşını doldurmuş olması şartı bulunmaktadır. Bu sınıf sürücü belgesine sahip olan kişiler aynı zamanda M, B, B1, D1 ve F  sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabildiği araçları kullanabilmektedirler. E sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişiler kamyon, otobüs, kamyonet ve otomobil kullanım hakkına sahiptirler.

M Sınıfı Ehliyet

Bu sürücü belgesine sahip olan kişiler moped gibi 2-3-4 tekerli motorlu bisikletleri kullanma hakkına sahiptirler. M sınıfı ehliyet sahibi dışındaki ehliyet sahipleri de moped araçların kullanımı hakkına sahiptirler. Bu sınıf ehliyete sahip olabilmek için 16 yaşını doldurmuş olup 17 yaşından gün alınması gerekmektedir.

B Sınıfı Ehliyet

Bu sınıf sürücü belgesine sahip olan kişiler kamyonet ve otomobil kullanabilmektedirler. Gerekli eğitimler alınıp sınavlar geçildiği taktirde azami yük ağırlığı 4250 kilograma sahip olan birleşik araçları da kullanabilmektedirler.

B1 Sınıfı Ehliyet

B1 sınıfı sürücü belgesine sahip olan sürücüler net ağırlık miktarı 400 kilogramı geçmiş olmayan, net motor gücü 15 kilovat olan ve yük taşıma amacı ile kullanılan araçlardaysa net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan 4 tekerli motosikletleri kullanabilmektedirler. Bu ehliyet sınıfını alma hakkına sahip olmak için 16 yaşın doldurulmuş olup 17 yaşından gün alınmış olması şartını sağlamak gerekmektedir.

D1 Sınıfı Ehliyet

D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişiler minibüs kullanabilmektedirler. Ancak otobüs kullanma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen sürücü adayının 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca bu ehliyeti alabilmek için deneyimli olma şartını sağlamak gerekmektedir. Bu şartı sağlamak içinse B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.

F Sınıfı Ehliyet

Bu sınıf ehliyete sahip olan sürücüler traktör kullanabilmektedirler. F sınıfı sürücü belgesine sahip olabilmek için 18 yaşın doldurulmuş 19 yaşından gün alınmış olma şartı sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu