Araba

E Segmenti Nedir? E Segmenti Araçlar Hangileridir?

Araç alırken segmentler başlığı oldukça araştırılan bir nokta olmaktadır. Sorulan seğmenler arasında E segmenti nedir? E segmenti araçlar hangileridir? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Araba segmentleri araba alırken özellikle de ilk defa araba sahibi olan bireyler için büyük önem taşımaktadır.  Bu bilgi sayesinde araç sahibi olacak insanlar ihtiyaçlarına uygun olan araca çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Birden fazla araba segmenti olduğu için hepsine hâkim olmak biraz zorlayıcı olabilmektedir.

Araç segmentleri, üretilen otomobilin boyutu, ağırlığı, hacmi, performans ve fiyatı gibi birçok kriteri göz önünde bulundurarak yapılan bir çeşit sınıflandırmadır. Bu segment tipleri üreticilerin kendilerinin var ettikleri bir sınıflandırma değil, devletler ve organizasyon tarafından onaylanan gerçekleştirilen bir sınıflandırmadır.

Otomobil segmentleri her marka üreticisi tarafından üretilmektedir. Dokuz farklı segment vardır. Bu segmentler ne kadar global ölçüde üretilmekte olsa da ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilmektedir. Araçların segmentlerinden bazıları en basit özelliklerle birbirinden ayrılırken örneğim motor hacmi gücü ve araç boyutu gibi bazı segmentler ise tamamen malzeme kalitesi ve aracın uygun olduğu arazi yapısına göre farklılık gösterebiliyor. A, B, C, D segmentleri normal günlük araçlar olarak görülürken E segmenti araçlar ise daha lüks olan gruba girmektedir. Türkiye popüler araç sıralamasında E segmenti araçlarda yerini almaktadır.

E Segmenti Nedir?

Araç alırken E segmenti nedir? Sorusunu sıkça sormaktayız. Araç segmentleri arasında belirgin ve herkesin bildiği dört temel segment vardır. Bilinen segmentler sonrasında sorulan ve araştırılan segmentler arasında E segmenti yerini almaktadır. E segmenti araçlar, üst sınıf otomobiller olarak bilinmektedirler. Her araba üreticisi firma tarafından üretilen bir segmenttir.

E segmenti araçlarda en sık olarak rastlanan kasa tipi Station Wagon, Sedan Coupe olarak sıralanmaktadır. Bu segmentteki araçları öne çıkaran temel iki özelliği bulunmaktadır. Performans açısından oldukça sağlam ve yüksek bir performansa sahipken öne çıkan asıl özelliği ise üst düzey olarak sağaldığı konfordur.

E segmenti araçların sahip oldukları konfor biçimini lüks olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. Bu araçlar tamamen lüks üzerine üretilen konforlu ve büyük araçlardır. Özellikle Station Wagon olarak bilinen kasa modelleri oldukça büyük ve üst düzey düşünülmüş tasarımlara sahiptir. Türkiye otomobil, pazarında temel olarak satılan E segmenti araçlardan bazıları Volvo, Audi, Jaguar, Mercedes, BMW, Porsche olarak söylenebilmektedir.

E segmenti Araçlar Neden Tercih Edilir? Fiyatları

E segmenti araçlar hangileridir? Sorusuna doğru cevap verildikten sonra, neden tercih edilmesi gerektiği de net olarak anlaşılmaktadır. Araçların taşıma ve konforundan konuşulurken aslında doğrudan segmentlerden bahsedildiğini bilmeliyiz. Bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz aklınızda hangi araca sahip olmanız gerektiği ile ilgili birden fazla soru işareti oluşması mümkündür.

Model ve fiziksel bakım standartlarına göre segmentler ortaya çıkmaktadır. Bu iki unsurda kişilerin bireysel istekleri ve bütçeleri doğrultusunda oldukça önemlidir. E segmenti araçların seçilmesi biraz lükse kaçmaktadır. Bir aracı e segmenti sınıfına sokan özelliği ise zaten ‘’üst sınıf’’ olarak adlandırılması ve ekstra konfora sahip olmalarıdır.

Dünyada bulunan birçok araba üretici firması E segmenti araç üretir. Temelinde dikkat ettiği iki unsur büyük ve son model teknolojilerin kullanıldığı konforlu lüks yapılar olmasıdır. Bu araçların uzunlukları 5 metre ve üzerinde olmaktadır. Motor, silindir hacimleri 2.00CC’den başlamaktadır. Sahip oldukları tonaj ağır ve kaliteli malzeme yapılarından üretilmektedir.

E segmenti araçların fiyat bilgisi hakkında net bir rakam vermemiz doğru değildir. Her üreticinin modeline markasına ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu