Araba

D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçları Kullanabilirsiniz

Bu ehliyet türü ,ehliyet kategorisi içerisinde yeni ortaya çıkan bir ehliyet türüdür. Otobüs kullanmak için gerekli olan D sınıfı ehliyet türüdür. Fakat bu ehliyete sahip kişiler sadece otobüs kullanmakla kalmamaktadırlar. Bu yazımızda sizleri D sınıfı ehliyete sahip olan kişilerin kullanabildiği araçlar konusunda bilgilendireceğiz.

D Sınıfı Ehliyet Nedir?

Minibüs ve otobüs kullanmak isteyen kişilerde bulunması gereken ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyet türüne sahip olan kişiler sadece otobüs kullanmamaktadır. Otobüs kullanmak isteyen kişiler için alınması zorunlu tutulmuştur. Sadece minibüs kullanmak isteyen kişiler D1 sınıfı ehliyet alsalar da yeterli olacaktır. Bu sınıf ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıl ile kısıtlanmıştır.

Bu ehliyete sahip olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki deneyimli olmaktır. Bu şart ise B sınıfı ehliyete sahip olarak sağlanmış olmaktadır. D sınıfı ehliyetteki yaş şartının diğer sınıflara göre daha sıkı olduğu görülmektedir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen kişilerin 24 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

D Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçlar Kullanılır?

Otobüs kullanabilmek için alınması gereken D1 sınıfı ehliyettir. Ancak bu sınıf ehliyete sahip olan kişilerin kullanabileceği araç kapsamında sadece otobüs yer almamaktadır. D sınıfı ehliyete sahip kişiler aynı zamanda B, B1, D1, F ve M sınıfı ehliyet kapsamında yer alan araçları da kullanabilirler.

B Sınıfı Ehliyet

Bu ehliyete sahip olan kişiler kamyonet ve otomobil kullanabilmektedir. B sınıfı ehliyet ile azami yük ağırlığı 4250 kilograma kadar ulaşan birleşik araçları da kullanabilirler.

B1 Sınıfı Ehliyet

B1 sınıfı sürücü belgesi sahipleri net ağırlığı 400 kilogramı aşmayan, motor gücü 15 kilovat olan, yük taşıyan araçlarda net ağırlığı 550 kilogramı geçmemiş 4 tekerlekli motosikletleri kullanabilmektedirler. Bu ehliyet sınıfına sahip olabilmek için 16 yaş doldurulup 17 yaşından gün alınmalıdır.

D1 Sınıfı Ehliyet

D1 sınıfı sürücü belgesi sahipleri minibüs kullanabilirler. Bu ehliyet türüne sahip olabilmek için 21 yaş doldurmuş olma şartını sağlamak gerekmektedir. B tipi ehliyeti bulunmayan kişilere D1 ehliyet sınıfı verilmemektedir.

F Sınıfı Ehliyet

Bu ehliyet türüne sahip olan kişiler traktör kullanabilmektedir. 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış kişiler bu ehliyeti alabilirler.

M Sınıfı Ehliyet

Bu ehliyete sahip olan kişiler moped gibi 2-3-4 tekerlekli bisikletleri kullanmaya hak kazanırlar. Bu ehliyete sahip olabilmek için 16 yaşını doldurup 17 yaşından gün almak gerekli bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu