Araba

D Segmenti Nedir? D Segmenti Araçlar Hangileridir?

D segmenti nedir? D segmenti araçlar hangileridir? Soruları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. D segmenti araçlardan önce araba alırken nelere dikkat edilmeli araçlar için segment nedir bu soruların cevaplarını bilmemiz daha doğru olacaktır. Herkesin artık lüks olarak değil ihtiyaç olarak baktığı araçlar arabalarımızdır. Hemen hemen herkes artık kendi bütçesine ihtiyaçlarına imkanlarına göre bir araç sahibi olmaktadır. Araç sahibi olan ya da kiralık araç kullanan insan ayısı oldukça fazladır.

Araç alırken kriterlerimizi belirleyen birden fazla etken bulunmaktadır. Segmentler, araçların taşıma hacimleri sürüş için sağladıkları konfor gibi konular konuşulurken baslık olarak devreye girmektedir.  Yani segment bir otomobilin sahip olduğu modeli teknik ve fiziksel bakımdan sınıflandırıyor. Marka değişebilir fakat her araç kullanıcı ihtiyacına yönelik tasarlanmaktadır. Araçları öne çıkaran özellikleri de segmentlerini belirliyor. Araçların sahip oldukları segmentler öğrenilerek ilk olarak detaylı özellikler incelenmeden önce hangi temel ihtiyaçların karşılanabileceği öğreniliyor.

Otomobiller ilk olarak uzunluk özelliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Bununla birlikte kullanım amaçları doğrultusunda sürüş konforu, yakıt tüketimi, hız performansı ve diğer teknolojik donanımlar olarak özelliklerle belirlenmektedir. Bu doğrultuda yapılan özellikler ve kıyaslama unsurları segmentlerin ortaya çıkmasına yol açıyor.

D Segmenti Nedir?

D segmenti nedir? Sorusunun cevabını doğrudan vermek yerine diğer segmentlerinde neler olduğunu bilerek bu soruya daha sağlıklı cevaplar verebiliriz. Otomobil üreticileri ürettikleri otomobili 9 farklı segmentte piyasaya sunmaktadır. En çok tercih edilen ve sık kullanılan da A, B,C,D segmenti araçlardır. Bu araçlar sadece araç hacmi ve motor gücüyle birbirinden ayrılmaktadır. Diğer kalan 5 segmentteki otomobiller yol arazi, malzeme kalitesi, performans özellik, manevra kabiliyeti gibi farklı nitelikler bulunduruyor.

D segmenti türünde birçok araç bulunmaktadır. Her markanın bu segmentte ürettiği araçlar vardır. Yoğun satış oranı diğer araçlara göre ön plana son zamanlarda çıkmaktadır. Her marka D segmenti aracını aynı donanım ve özelliklerde üretmek zorunda değildir. D segmenti araçların temel olarak bulunan özellikleri vardır. Temel özellikler kullanıldıktan sonra kalan tasarım tamamen üreticiye göre değişim gösterebilmektedir.  Türkiye’de ve Yurt dışında birçok otomobil üreticisi güncel olarak D segmenti otomobil üretimine devam etmektedir.

Araç seçimi yaparken D segmenti araç isteyip istemediğinize araç alırken sahip olduğunuz kriterleri net şekilde belirttikten sonra karar verebilirsiniz.

D Segmenti Araçlar Hangileridir? Özellikleri nelerdir?

Üretilen otomobil segmentlerinden sonra son zamanların popüler olan D segmenti araçlar hangileridir? Araştırmasıyla buradayız. D segmenti araçlar üst-orta sınıf olarak belirlenebilen geniş aile aracı olarak adlandırılmaktadır.

Bu araçların genellikle beş yetişkin koltuğu bulunmaktadır. Ancak D segmenti araçlarda bulunan MPV gövde tipi yedi veya sekiz kişinin yolculuk edebilmesine de olanak sağlıyor. Bu segmentteki arabalar genel olarak dört ve altı silindirli motorlara sahiptir. Fakat bazı durumlarda ise güçlü sekizli silindirli modelleri ile de karşımıza çıkabilmektedir. Gövde stilleri değişkenlik gösterebilmektedir. HP, sedan, aile ve MPV’yi içerir.

D segmenti olarak üretilen otomobiller Avrupa da segmentler arasında en büyük üçüncü bölümü oluşturmaktadır. Büyük otomobiller olarak tanımlanıp satışı çok sık yapılmaktadır.  Büyük aile otomobili boyut sınıfı Kuzey Amerika da kullanılan orta boy kategorisini karşılamaktadır.

Performans açısından yüksek konfor ile üretilmektedir. Normal bir araçtan D segmentine geçmek biraz maliyetli olabilir fakat size çok geniş bir konfor aralığı sunacaktır.  Doğru aile otomobili hayatınızı ve seyahatlerinizi keyiflendirir ve size kolaylık sağlar. Geniş bir aileye sahipseniz keyifli ve rahat yolculuklar için D segmenti araçlar size göre.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu