Araba

C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

C Sınıfı Ehliyet İle Hangi Arabaları Kullanabilirsiniz

Ülkemizde araç kullanımları hakkında çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Örneğin her araç için farklı ehliyet sınıflarına sahip olmak gerekmektedir. C sınıfı ehliyete sahip olan kişiler kamyon ve çekici gibi araçları kullanabilmektedirler. C sınıfı sürücü belgesi kendi içinde kategorilere ayrılsa da asıl olarak kamyon ve çekici kullanma ehliyetidir. C sınıfı ehliyet alma düşüncesi olan kişilerin aklında bazı sorular yer almaktadır. Bu yazımızda C sınıfı ehliyet ile ilgili bilinmesi gerekenler ve hangi araçların kullanılabileceği gibi sorulara yanıt vereceğiz.

C Sınıfı Ehliyet Nedir?

Bu ehliyet türü kamyon ve çekici kullanmak isteyen kişilere verilen özel bir ehliyet sınıfıdır. C sınıfı ehliyet kendi içerisinde alt kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategori içerisinde C1, CE1, C ve CE sınıfı ehliyetler yer almaktadır. Bu ehliyet diğer türlere göre daha katı kurallara sahiptir. Çünkü C sınıfı içerisinde yer alan araçların kullanımı zordur.

C sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişiler birçok aracı kullanabilmektedir. C sınıfı ehliyeti alabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olma şartı aranmaktadır. Bu ehliyet türüne sahip olabilmek için yaş şartı da bulunmaktadır. Bu şartı 21 yaşını doldurmuş olan kişiler sağlamaktadır. Bu ehliyet türünün geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

C1 Ehliyet

18 yaşını doldurmuş olan sürücü adaylarının alabileceği C1 ehliyetle azami yük ağırlığı 3500 kilogramdan yukarı ancak 7500 kilogramı aşmayacak çekici ve kamyonları kullanabilmektedir.

C1E Ehliyet

Sadece C1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olanların alabileceği C1E sınıfı ehliyet ile arka kısmına römork ya da yarı römork bağlanabilen birleşik araçların kullanımı gerçekleştirilmektedir. C1 sürücü belgesi ile kullanılan bir kamyona ağırlığı 750 kilogramdan fazla römork bağlandığı takdirde C1E sınıfı ehliyet zorunlu hale gelmektedir. Kamyonet ve otomobil gibi B sınıfı ehliyet ile kullanılan araçlara yük ağırlığı 3500 kilogramı geçen römork bağlandığında da C1E sınıfı ehliyet gerekmektedir.

CE Ehliyet

C sınıfı ehliyet kategorisindeki kapsamı en geniş olan gruptur. CE sınıfı ehliyete sahip olmak için hem B hem de C sınıfı ehliyete sahip olma şartı aranmaktadır. Arka kısmına azami yük ağırlığı 750 kilogramı aşan römorkların bağlanabildiği çekici ve kamyonları kullanmak için gerekli olan CE sınıfı sürücü belgesi aynı zamanda tır ehliyeti olarak da bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu