Araba

C Segmenti Nedir? C Segmenti Araçlar Hangileridir?

Araçların farklı segmentlere sahip olması sadece ülkemize özgü bir durum değildir. Dünyanın pek çok yerinde araçlar farklı şekilde sınıflandırılmış ve buna bağlı olarak belirgin özellikleri öne çıkarılmıştır. Bu sınıflandırma araçların tercih sürecini olumlu etkilemektedir. A, B ve C gibi segmentlere sahip olan sınıflandırma ise Avrupa Komisyonu kapsamında yapılan bir sınıflandırma olup birçok Avrupa ülkesinde geçerli olacak şekilde kabul edilmektedir.

Merak edilen sorulardan biri de otomobillerin neden birtakım segmentlere ayrıldığıdır. Bunun için pek çok fikir öne sunmak mümkündür. Otomobillerin segmentleri ilk olarak fiziksel görüntüleri ile ilgilidir. Otomobillerin uzunlukları ve kapladıkları alan bu açıdan belirleyicidir. Aynı zamanda araçların performansı da önemlidir. Burada motor gücü önem kazanmaktadır. Araçların motor güçleri, performansları ve yakıt tüketme oranları oranların segmentlere ayrılmasında etkili olmuştur. Araç tercihi yaparken de segmentlere göre tercih yapan birçok kişi vardır. Buna bir örnek olarak C segmenti nedir C segmenti araçlar hangileridir sorusu verilebilir. Araçların belirgin görüntüleri olup segment sınırlandırmaları bunlarla da ilgilidir. Bu nedenle C segmenti de merak edilen bir kapsamda konumlanmaktadır.

C Segmenti Kapsamı Nedir?

C segmenti araçlar sokakta sıkça görülebilen araçlardır.  C segmenti dünyanın pek çok yerinde tercih edildiği gibi ülkemizde de yoğun bir orana sahiptir. C segmentinin kapsamı aslında oldukça basittir. Kompakt sınıf ismini de alan bu segment bütçe ve insan sayısı açısından alt ve orta sınıf ismi ile de anılmaktadır. Hem alt sınıf hem de orta sınıf markalarını ve modellerini barındırması bunda oldukça ektilidir. C segmenti araçları ülkede yoğun bir kullanıma sahip olurken modellerindeki çeşitlilik de bunda ektilidir. Küçük aileler için tercih edilebilecek bu otomobiller, küçük ailelerini konforlu bir seyahat yapabilmesi için öncelikli seçenekler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de uzun yıllardır en çok satan segment unvanına sahiptir ve yoğun kullanımı ile bütçelerle uyumlu örnekleri sunulmaktadır. C segmentindeki araçlar 4.1 metre ile 4.5 metre aralığında ölçülere sahiptir. Bu ölçüler araçların boy uzunluğu olup standart birçok modele de sahiptir. Tek kişi olanlar için de C segmenti araçlar yaygın kullanımıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda C segmenti yoğun bir araç çeşitliliğine de sahiptir. Bu açıdan da avantajlı olarak görülmektedir. C segmenti nedir C segmenti araçlar hangileridir sorusu ise yaygın bir şekilde sorulmaktadır.

C Segmenti Araçlar Hangileri?

C segmenti araçlar sokakta pek çok kez görülebilecek araçlardır. Bu aşamada C segmentini ayırt edebilmek için C segmenti nedir C segmenti araçlar hangileridir sorusu sorulur. C segmenti araçlar içerisinde Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Alfa Romeo, Dacia, Hyundai, Kia, Ford, Fiat, Mazda gibi pek çok marka bulunmaktadır. Ancak bu yeterli değildir çünkü önemli olan bu markadaki araçların modelleridir. C segmenti araçlar içerisinde bir markanın birden fazla modeli bulunmaktadır.

Örneğin Kia’nın Ceed, Cerato, Sportage modelleri buna dahildir. Aynı zamanda Hyundai, i30, Elantra, Tucson, Fiat’un Bravo, Linea, Egea, Ford’un Focus, C-Max, Mercedes’in A serisi,, CLA, GLA’sı, Renault’un Fluence, Megane, Scenic ve Kadjar modelleri bu kapsama dahildir. Elbette bir aracın tek modelinin de C segmenti içerisinde yer aldığını söylemek mümkündür. Seat’in Leon modeli, Poel’in Astra modeli, Nissan’ın Qashqai modeli, Mitsubishi Lancer, Volvo V40, Alfa Romeo Giulietta ve Chevrolet Cruze bu modeller arasındadır. C segmenti araçların yaygın marka alternatifi ile araç almak isteyenler birçok farklı modeli ve markayı imcelemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu