Araba

Atmosferik Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Atmosferik Motor Çalışma Sistemi

Atmosferik motor hakkında bilgi vermeden önce motorun ne olduğunun açıklamasını yapalım. Otomotiv teknolojisinin hangi noktaya geldiğini anlayabilmek için; üretimi yapılan ilk dizel ve benzinli motorların günümüzdeki motorlarla kıyaslamasını yapmamız yeterli olacaktır. Doksanlı yıllardan itibaren gelişen teknoloji otomotiv sektörüne de yansımıştır. Bu teknolojilerin motor bileşenlerinde kullanılması sayesinde araçların performansında artış meydana gelmiştir. Otomobillerin tek güç kaynağı motorlarıdır. Aynı zamanda motorda uygulanan teknoloji ve performansı satışlar üzerinde de etkili olmaktadır. Araç satın almak isteyen kişilerin ilk olarak değerlendirdiği durum motorun teknolojisi ve performansıdır. Motor standartlarının en önemli olanları;

  • Yakıtın tüketimi,
  • Konfor ve performans yönünden sessiz çalışıyor olması,
  • Sık arıza durumunun oluşmaması,
  • Yedek parçalarının temin edilebilir olması,
  • Uygun fiyatlardan satışa sunulmasıdır.

Atmosferik Motorun Özellikleri

Atmosferik motorlar, teknoloji yönünden değerlendirildiğinde yeni nesil motorlara kıyasla daha büyük bileşenleri barındırmaktadır. Atmosferik motorlar, yanma odasının istenilen performansı sunabilmesi için, daha fazla beygir gücüne ve daha büyük hacme sahiptir. Beygir gücü ve hacminde artış meydana getirilen araçlar vergileri, üretim harcamalarını ve motor yakıt tüketimini artırmaktadır. Bu sebepten araç üreticileri büyük motor yapımından kaçınmaktadır. Atmosferik motorlarda gerekli olan performansı elde edebilmek için beygir güçleri ve hacimlerinde artış meydana getirilmektedir. Fakat Türkiye’deki MTV ve yakıt tüketimindeki yaşanan artış sebebi ile istenme oranları git gide azalmaktadır. Tercih edilme oranları daha yüksek olan motor tipleri performansı yüksek, küçük boyutlu ve yakıt tüketimi az olanlardır.

Atmosferik Motor Nasıl Çalışır?

Atmosferik motorlar, içten yanmalı bir motor türüdür. Yalnızca aracın yer aldığı ortamdaki hava basıncını kullanarak çalışmaktadır. Atmosferik motorlar, silindirde yer alan yakıt ve havayı, piston vasıtası ile alıp kullanmaktadırlar. Şöyle diyebiliriz ki motorun gücü, pistonla alınmış olan hava basıncıyla bağlantılıdır. Yakıt ile hava karışımı veya yakıt, yanma odasına vakum etkisi ile çekilir. Bu motor türü, 1 bar değerinde olan atmosfer basıncını çeker ve silindirlerin içerisine yanmak üzere iletirler. Bu şekilde yüksek oranlı basınç ve sıcak ortamda motor içerisine giren yakıt, dıştan ateşlenmeyle enerji üretimi gerçekleştirir. Fazla yüksek olan hava basıncında atmosferik motorlar çalışmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu