Araba

Arazi Canavarı En İyi 10 Araç

En İyi Arazi Araçları

Gelişen teknolojisi ile günümüzde üretilen 4×4 arazi araçları kullanıcıları ile buluşmaya devam ediyor. Zor koşullara uyum sağlayabilen bu araçlar kullanıcılar için kaliteli ve güvenli bir sürüş sunuyor. Bu araçları tercih eden sürücüler ormanlık, engebeli, çamurlu, çakıllı ve kumlu arazilerde sorunsuz bir deneyim ile karşılaşıyorlar. Sportif aktivite kapsamında kullanılmaya da başlayan bu araçlar özel bir kullanım amacına da sahip. Normal şartlarda da kullanılabilen bu araçların özellikleri çok yönlüdür. Bu yazımızda sizler için en iyi 10 arazi canavarı araba modelini listeledik.

1. Land Rover

Land Rover

1978 yılında İngiltere’de kurulan firma günümüzde geniş bir satış alanına sahiptir. Şirketin üretmiş olduğu Land Rover Jaguar model sürücüler tarafından sıkça tercih edilen arazi araçları arasındadır. Yenilenen discovery sürümünde aracın çok yönlü oluşu kullanıcıları etkilemektedir. Yakıttan tasarruf sağlanabilecek bir sistem geliştirilen bu araçlarda dış kısmına yapılan güçlendirme çalışmaları da bir üst seviyeye taşınmasına yol açmıştır. Aracın iç kısmında yer alan dokunmatik ekranın boyutu, arayüz tasarımının geliştirilmesi ile desteklenmiştir. Ses sistemi kapasitesi daha da artırılmış ve özel hava filtreleri ile araç içerisinde yer alan toz ve alerjik maddelerin uzaklaştırılması sağlanmıştır.

Aracın özellikleri, sürüş yapılan arazideki engellere karşı sağlamlığı yüksek bir şekilde tasarlanmıştır. Teker kısmında bulunan özel kauçuk madde sayesinde herhangi bir zedelenme oluşmamaktadır. Büyük tekerleklere sahip olan araçların esnek süspansiyon alanı ile birlikte denge sağlanmaktadır. Araç özelliklerine bakıldığında maliyeti oldukça uygun bir durumda denilebilir. Bu model ile azami hız sınırına ulaşılmakta ve kullanıcılar için keyifli bir sürüş deneyimi sunulmaktadır.

2. BMW X5

BMW X5

Bmw x5 araba modeli kullanıcıları tarafından severek kullanılan 4×4 araçlar içerisinde yer alır. Araçta bulunan özellikler yağmurlu, karlı ve çakıllı alanlara uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Araç tasarımı yapılırken engebeli arazilerdeki sürüşleri güvenli bir şekilde tamamlayacak şekilde düşünülmüştür. Diğer benzer araçların aksine sunduğu performans yüksek olsada harcamış olduğu yakıt hacmi de aynı şekilde yüksek seviyededir. Kullanıcılar için güvenli bir araç olduğundan aileler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

3. Kia Sportage

Kia Sportage

1993 yılında Güney Kore’de üretimine başlanan Kia Sportage araçlar 2021’e kadar her 4 yılda bir modeli geliştirecek çalışmalar yaparak günümüzde popüler bir araç haline gelmiştir. Geliştirilen yakıt deposu hem benzin hem dizel olacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın son versiyonunda gövdedeki farklılıklar ile kullanıcılarla uygun bir fiyatla buluşmuştur. Sürücülerinin hem manuel hem de otomatik kullanabilmelerini destekleyecek bir sistem geliştirilmiştir. Dış tasarımı ile göze çarpan modelin birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Bu renkler arasında inci beyazı, gümüş gri rengi, kırmızı, fırtına gri rengi, siyah ve aytaşı gri rengi bulunmaktadır.

Kullanıcıları için geliştirilen hız sabitleyici özelliği ile önde bulunan araca göre otomatik olarak hız düşürülerek güvenli bir sürüş sağlamaktadır. Bu sistem ile sürücülerin fark edemediği ve ani bir şekilde gerçekleşen durumlarda kaza riskini azaltacak önlem alınmaktadır. Araç özellikleri içersinde otomatik park asistanı ve şerit asistanı sistemi de bulunmaktadır. Üst seviyede bir hareket hızına sahip olan bu modelde normal vitese ek bir vites kutusu da bulunmaktadır. Tekerleklerin sağlamlığı ile her türlü alanda güvenli bir sürüş sunmaktadır. Arabanın iç tasarımı ile de kullanıcılarına konforlu bir ortam sağlamaktadır.

4. Audi Q5

Audi Q5

Arazi araçları içerisinde en sağlam modeller arasında yer almaktadır. Asfalt alanlarda geçiş yapılacağı sırada rahatlıkla sürüş manevrası yapılabilir. Bu modelde kullanıcılar araç ile şehir içerisinde de rahatlıkla sürüş gerçekleştirebilirler. Araca inip binme sırasındaki kolaylık ve iç konforu ile kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Araba koltuklarının katlanabilme özelliği ile sürücüler için geniş bir kullanım alanı sağlanmaktadır. Audi Q5 model araç için tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz.

5. Toyoto Land Cruiser

Toyoto Land Cruiser

Geliştirilen bu modelde güç ön tarafta bulunan tekerlerden alınır. Araç sunduğu performan ile kullanıcıları için güvenli bir sürüş sağlar. Üretilen diğer arazi araçlarında olduğu gibi bu modelde de otomatik sisteme geçiş yapılabilmektedir. Tercih edilme sebepleri arasında yakıt tasarrufu özelliği ön plana çıkmaktadır. Arazi kullanımına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış model kullanıcılarına uygun fiyatlarla rahat bir sürüş imkanı sunmaktadır.

6. Dacia Duster

Dacia Duster

Farklı renk seçenekleri ile piyasada yer alan Dacia Duster şık tasarımı ile kullanıcıları etkilemektedir. Tasarımındaki tok görüntü ve hız performansı sayesinde sürücüler tarafından tercih edilmektedir. Bu model hem arazi hem de şehir içi kullanımına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Manuel vites kullanımına uygun olan araç 33000 kilometreye kadar hız kapasitesine sahiptir. İlk defa Cenevre’de 2010 yılında sergisi yapılmıştır. Aileler için kullanıma uygun olan araç oldukça ekonomiktir. Firma bu model araçları geliştirerek otomatik vitese sahip tasarımlar yapacağını da duyurmuştur.

7. Volkswagen Tiguan

Volkswagen Tiguan

4×4 araç modelleri içerisinde yer alan Volkswagen Tiguan daha çok şehir içi kullanıma sahip şık tasarımlı bir araçtır. Dış tasarımındaki şık görüntünün yanı sıra iç kısımdaki teknolojik detaylar ile kullanıcıları için konforlu bir sürüş sunmaktadır. Otomatik bir şekilde kapanıp açılabilen parlaklığı artırılmış aydınlatma ile kullanıcıların yüksek bir verim alması sağlanmıştır. Kötü hava şartlarına yönelik üretilen araç merkezi kamera sistemi ile otomatik bir şekilde yönetilmektedir. Araç üretiminde kullanılmış olan alüminyum alaşım dikkat çekmektedir. Modelin hız limitinde bazı gelişimler yapılmıştır. Dayanıklı lastikleri ve jant kısımları ile araç ön plana çıkmaktadır. Açılıp kapanabilen panoramik cam tavanı ile  sürücüleri için ferah bir ortam sunmaktadır.

8. Citroen Air Cross

Citroen Air Cross

Citroen arazi araçları arasında Air Cross modeli ile ön plana çıkmaktadır. Kullanıcıları için şehir içi ve arazi kullanımına uyum sağlayan araç konforlu bir sürüş sunmaktadır. Her alana ve duruma uyum sağlayan otomatik geçişli 3 mod bulundurmaktadır. Aracın içerisinde yapılan gelişmiş teknolojik tasarımlar içerisinde yer alan eller serbet moduyla motor çalıştırılabilir ve bluetoothla araç yönlendirmesi sağlanabilir. Hacmi genişletilen bagaj kısmıyla yüksek bir depolama alanı sunar. Araç dışında yapılan sağlamlaştırmalar ile kullanıcılar tarafından tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Yapılan teknik donanımların yanı sıra sürücülerin zevklerine uygun tercih yapabilmeleri için 30 farklı renk seçeneği ile piyasada yer almaktadır.

9. Mazda CX-3

Mazda CX-3

Los Angeles’ta 2014 yılında tanıtımı yapılan aracın üretimi 2015 yılında başlamıştır. Kullanıcıları için geniş bir renk yelpazesi sunarak memnuniyet artırılmaktadır. Önceki model ile benzerlik gösteren araçta farklı olarak otomatik ve ayarlanabilen şanzıman ön plana çıkmaktadır. Tasarım esnasında araç boyutlarında artırılmalar yapılmıştır. Desteklenen yan paneller ve araç boyutlarındaki artışla beraber araç hacminde de artış meydana gelmiştir. Önden motorlu olan ve gövde alanında 5 kapı bulunduran araç çekişli bir düzene sahiptir. Kullanıcıları için iki farklı güç seçeneği sunan araç 4 silindir yapısına sahiptir. Her türlü hava koşuluna uyum sağlayabilen araç uygun fiyatlarla sürücüler için satışa sunulmuştur.

10. Suzuki SX4

Suzuki SX4

2007’de üretime başlanan araç satışı 2008 yılında yapılmaya başlanmıştır. Kullanıcıları için hem manuel hem de otomatik vites seçeneği sunmaktadır. Şık görüntüsü ve iç tasarımındaki konfor ile ön plana çıkmaktadır. Araç içerisinde yapılan tasarımlarda LCD ekran eklenmiş ve kullanıcılara keyifli bir sürüş sunulmuştur. Araç parkı sırasında kullanıcılara kolaylık sağlayabilmek için park sensörü özelliği araca eklenmiştir. Aracın otomatik far sensörüne, yağmur sensörü de eklenmiş ve olumsuz hava koşullarında güvenli bir sürüş sunulmuştur. Sürücülerin güvenliği düşünülerek tasarlanmış bu araçta geri dönüş kamerası da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu