Araba

Araç Lastik Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Araç lastiklerinin değiştirilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu sebeplerden biri mevsim geçişleridir. Yazdan kışa, kıştan yaza geçerken yaz ve kış lastiklerinde değişiklikler yapılır. Diğer bir sebep ise araç lastiklerinin uzun süredir kullanılıyor olmasıdır. Lastiklerde oluşan aşınmalar ve sürüş sırasında lastik patlaması yüzünden de lastik değiştirmek gereklidir. Okuyucularımız için bu yazımızda “ Araç lastik değişimi nasıl yapılır?” sorusunu cevaplandıracağız.

1)Lastik değişimine başlamadan önce güvenli bir ortam oluşturulması gerekir. Sırasıyla

-Öncelikle aracınızı düz bir zemine park etmeniz gereklidir. Araç yokuş bir yoldayken lastik değişimi yapmayınız.

-Lastiği değişecek olan aracın el frenini çekin.

-Değiştireceğiniz lastiğin karşı çaprazında yer alan tekerin iki tarafına yükseltmeniz için takoz ve benzeri bir nesne yerleştirin.

2)Eğer aracınızda bulunuyorsa jant kapağını ya da göbek kapağını çıkarın

3)Tekerleklerinizi araca sabitleyen bijonları bijon anahtarı ile gevşetin ama yerinden çıkarmayın.

Arabanızı yerden yükselttiğinizde kolay bir şekilde çıkarmanıza yarayacak kadar gevşetin. Bijonlarınız çok sıkı ve gevşetemiyor musunuz? Bijon anahtarınızın yatay olmasına dikkat ederek ayağınızla düzgün bir biçimde basınç uygulayabilirsiniz.

4)Aracı yerden yükseltin.

Arabanızın alt kısmına kriko yerleştirin. Krikoyu tam olarak nereye yerleştireceğinizi bilmiyorsanız, araç kullanım klavuzuna bakabilirsiniz. Tekerleğinizi rahat bir şekilde değiştirmeniz için yerden 15 cm yükseltin. Bu aşamada aracınızı yavaş ve düzgün bir şekilde yerden kaldırın.

5)Bijonları yerinden çıkarın.

Daha önce gevşetmiş olduğunuz bijonları dikkatli bir şekilde çıkarın. Bijonlara tekrar ihtiyacınız olacağı için güvenli bir alana bırakın.

6)Arabanızın jantını sökün.

Jantı iki yandan tutarak kendinize doğru çekin ve yuvarlayarak bir kenara koyun.

7)Yedek lastiği takın.

8)Bijonları doğru bir şekilde yerleştirin.

Bijonları doğru bir şekilde yerleştirdikten sonra düzgün bir şekilde sıkın. İlk sıktığınız bijondan sonra yan sıradaki değil karşı çaprazdaki bijonun sıkma işlemini gerçekleştirin.

9)Araç düz bir şekilde zeminle birleşene kadar krikoyu alçaltın ve bijonları iyice sıkın.

10)Göbek kapağını ya da jantı tekrar yerine yerleştirin.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra araç lastiğinin doğru takıldığından ve bijonların sıkı olduğundan emin olmak için aracı sürüp kontrol edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu