Araba

Araba Logoları ve Anlamları

Logo, bir firmanın tanıtım amaçlı kullandığı en önemli araçlardan bir tanesidir. Araba markalarında yer alan logolar ise arabanın otomobil üreticisinin kim olduğunu göstermekle kalmamakla birlikte markaya dair ayrı bir hikaye de anlatmaktadır. Firma insanları bu şekilde kendine ortak ederek akılda kalmayı sağlamaktadır. Logolar, hem tanıtım amaçlı hem de pazarlama amaçlı kullanılan araçtır. Araba logoları özellikle otomobil tutkunların oldukça ilgisini çekmektedir.

Her bir markanın logosunun ayrı bir hikayesi vardır. Bu logoların hikayesi ise otomobil tutkunlarını markaya bağlamaktadır.

Logolar, firmanın tanınır olmasını sağlamasının yanı sıra aynı zamanda değerini de artırmaktadır. Araba üzerinde logo, markayı işaret ederek onu anımsamanızı sağlamaktadır. Örnek olarak verecek olursa eğer; dört tane iç içe geçmiş daire Audi markasının logosudur. Peki, Audi markasının bu logosu sizce ne anlama gelmektedir? Bu blog konumuzda her araba markasının logosunun hikayesini ve anlamlarını sizler için aşağıda açıklamaları ile paylaştık.

Araba Markası Logosu Nedir?

Araçlar üzerinde bulunan logolar, otomotiv firmasının kim tarafından veya hangi marka tarafından üretildiğini işaret etmektedir. Sokakta dolaşırken gördüğünüz bir araba logosu sayesinde arabanın hangi markaya ait olduğunu bilirsiniz. Logo sayesinde arabanın markasını ve üretim yerini kolaylıkla araştırarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra arabanın genel üretim özellikleri ile birlikte arabanın kalitesine kadar tüm hikayesini öğrenebilirsiniz.

Otomotiv sektöründe en önemli şeylerden bir tanesi de kalitedir. Bunun yanı sıra itibar da oldukça önemlidir. Bu nedenle logolar araçlar üzerine konulan bir süs değil aynı zamanda araçları tanıtan ve kalitesini gösteren bir simgedir. Yapılan özel etkinliklerde araba markalarının logolarını sıkça görmeniz mümkündür. Sergilenen bu logolar üretici firmanın sponsor olduğunu gösterir ve üretici bu durumda daha çok itibar kazanır.

Abarth

Abarth, Fiat markasının resmi olarak modifikasyon şirketi olarak bilinmektedir. Bu şirket yaklaşık olarak 1949 yılında kurulmuştur. Bu şirkete daha sonra Fiat markası dahil olmuştur. Abarth, Fiat otomotiv markasının yüksek performanslı araçlarından bir tanesidir. Bu şirketin kurucusu Carlo Abarth’dır.

Carlo Abarth, akrep burcu olduğu için logosunda ise akrep simgesini yerleştirmiştir. Logoda yer alan renkler ise İtalya bayrağında yer alan renklerdir.

Audi

Audi markasının tarihi yaklaşık olarak 1899 yılına dayanmaktadır. Audi logosu1932 yılında 4 Alman devinin birleşmesi ile meydana gelmiştir. August Horch, ortaklık yaptığı Horch & Cie’den ayrılarak Audi, Horch & Wanderer ve DKW Audi altında birleşmiştir. 4 Alman devi birleşmesi sonucunda ise Audi’nin logosu olan 4 iç içe geçmiş halka ise bu isimleri temsil etmektedir.

Bu markanın en dikkat çekici özelliği ise Alman dilinde Horch, dinlemek anlamına gelmektedir. Horch, Latince de ise Audi anlamına gelmektedir. Audi logosu aynı zamanda olimpiyatları da ifade etmektedir.

BMW

BMW, lüks araç kategorisinde ünlü markalardan bir tanesidir. BMW’de logosunu daire olarak tercih eden markalardan yalnızca bir tanesidir. BMW, sektöre 1916 yılında uçak motoru üretici olarak girmiştir. Bu firmanın kullanmış olduğu ilk logo ise siyah çerçeve içerisinde dört ayrı parçaya bölünmüş ve aynı zamanda çapraz olarak mavi ve beyaz olarak renklendirilmiş bir dairedir.

Bu logonun üzerinde yer alan BMW yazısının rengi ise hardal rengine yakın bir renktedir. Logoda yer alan beyaz ve mavi renkleri ise gökyüzünü temsil etmektedir. BMW markasının logosu aslına gökyüzünde uçan pervaneyi işaret ettiği söylenmektedir. Zaman içerisinde ise bu logo içerisinde yer alan renkler ve yazılar değişikliğe uğramıştır. Günümüzde ise beyaz bir çerçeve üzerine beyaz yazı fontu kullanılmıştır.

Mercedes

Mercedes, bilindiği üzere en lüks araçlardan bir tanesidir. Mercedes markasının logosu ise daire içerisinde üç köşeli yıldızdan oluşmaktadır. Bu markanın logosu ise yıllar içerisinde yeniliğe uğrasa da logo şekil olarak hemen hemen aynı kalmıştır. Mercedes logosu, deniz, hava ve kara araçlarında oldukça iddialı bir gösteriş sunmaktadır.

Toyota

Toyota, günümüze kadar en büyük ve kaliteli otomotiv üreticilerinden bir tanesi olmuştur. Toyota markasının üretim yeri aslında Japonya’dır. Toyota firması, 1937 yılında Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. Japonlar için pirincin önemi dünya üzerinde bilmeyen yoktur. Toyota, Japon dilinde pirinç tarlası anlamına gelmektedir. Bu bereket anlamını taşıdığı için aracın marka ismi Toyota olmuştur.

Daha sonra ise sektör pazarı doğrultusunda harf kullanımı değişikliğe uğramıştır. Toyota firmasının logosu ise zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır.

1898 yılı itibari ile Toyota markası bugün ki logosunu almıştır. Toyota firmasının yapmış olduğu açıklamaya göre logonun anlamı, büyük oval içerisinde iç içe geçen ve aynı zamanda T harfini oluşturan bu iki oval, müşteri ile firmanın kalbini temsil etmektedir.  Bu logonun dışında yer alan oval ise dünyamızı simgelemektedir. Toyota markasının logosu aslında dünya içerisinde birbirlerine güvenen ve karşılıklı birbirlerine fayda sağlayan bir ilişkiyi temsil ettiği bilinmektedir.

Ferrari

Ferrari, dünya genelinde bilinen en özel markalardan bir tanesidir. Pahalı zevklerin markası olarak bilinen Ferrari, kendi döneminin ünlü bir pilotu olan Enzo Ferrari tarafından kurulmuştur. Bu şirketin asıl yeri ise İtalya’dır.

Ferrari logosunun anlamı oldukça etkileyicidir. Birinci Dünya Savaşı sırasında sayısız zaferlere imza atan ünlü pilot Franceszo Baracca’nın uçağı Monte Montello civarında düşmüştür. Ferrari’nin kurucusu olan Enzo Ferrari ise Francesco Baracco’ya karşı muhteşem bir hayranlık duymuştur. Bu kaza sonrasında Enza Ferrari, Baracca’nın savaş uçaklarında kullanmış olduğu at logosunu kendi firmasının logosu olarak kullanmaya karar vermiştir. Bu firmanın merkezi olarak ise Montello’yu seçmiştir. Ancak bunların öncesinde Enzo Ferrari, Baracca’nın ailesinden izin almıştır.

Ferrari firmasının günümüzde kullanmış olduğu logo, içerisinde şahlanan at üzerine İtalya milli bayrağının renklerini taşıyan sarı bir rozet kullanılmıştır.

Volkswagen

Volkwagen’nin araba üzerindeki logosunun anlamı, otomotiv sektöründe en çok merak edilenlerden bir tanesi olmuştur. Volkwagen markası, yaklaşık olarak 1937 yılında Almanya’da kurulmuştur. Volkwagen araba markasının logosunun anlamı ise marka ismi ve üretildiği dönem ile alakalıdır.

Volkwagen markasındaki Volk halk, Wagen ise araba anlamına gelmektedir. Bu bağlamda bu markanın logosunun anlamı ise Halkın Arabası anlamına gelmektedir.

Volkwagen araba markası, Nazi döneminde yapılmıştır. Bu dönemde yapılan aracın logosu ise parti logosu olan Gamalı Haç’tan esinlenilerek yapılmıştır. Yuvarlar olan daire içerisinde V ve W harflerinden oluşan bir simge yerleştirilmiştir. Bu simgenin kenarları ise pervane şeklinde olup dört kanat kullanılmıştır. Zaman içerisinde ise bu pervane logodan çıkarılmış ve dişli formatında bir halka tercih edilmiştir. 1945 yılından sonra ise Volkwagen markasının logosu şimdiki halini almıştır. Volkwagen markası günümüzde logo üzerinde mavi ve beyaz renkleri tercih etmiştir.

Opel

Opel markası ilk firmasını kurarken küçük bir garajda üretime başlamıştır. Günümüzde ise milyonlarca araç çıkışı yapan bir firma haline gelmiştir. Opel firması 1900 yıllarında üretime başlamıştır. Opel otomotiv markası da diğer markalar gibi logosunda daireyi tercih etmiştir.

Opel’in logosu da zamanla değişikliğe uğramıştır. Opel’in daire içerisinde simge kullanımı ise 1937 yılında başlamıştır. İlk olarak seçilen simge ise zeplin’dir. 1964 yılında ise Zeplin’in yerini Z harfi almıştır. Daha sonra ise Z harfi şimşek şeklini alarak değiştirilmiştir.

Opel’in logosunda bulunan halka güven, şimşek ise hızı temsil etmektedir.

Hyundai

Hyundai markası da oval çerçeve kullanan markalar arasında yer almaktadır. Hyundai markasının logosuna ilk bakışta çerçeve içerisinde bir H harfi görürsünüz. Bu logoya daha yakından baktığınızda ise el sıkışan iki insan göreceksiniz.

Logonun solunda bulunan ve şirketi temsil ettiği düşünülen simge öne doğru eğilmiş olarak hizmeti temsil etmektedir. Sağda yer alan simge ise memnuniyeti temsil etmektedir. El sıkışan bu iki insan aslında güven ilişkisini temsil etmektedir. Bu bilgiyi firmanın kendi resmi sitesinde görmeniz mümkündür.

Maserati

Maserati, İtalya’nın Bologna şehrinde yaşayan Maserati kardeşler tarafından kurulan bir markadır. Bu markanın logosu ise aynı aile içerisinde yaşayan ve sanat ile uğraşan Mario Maserati tarafından tasarlanmıştır. Maserati markasının logosunda Neptün’e ait 3 çıkışlı bir çatal görünümü tasarlayan Mario Maserati, Bologna şehrinin en sevilen Neptün Meydanından esinlenerek tasarlandığını dile getirmiştir.

Maserati markasında yer alan logonun bir diğer adı ise Tridente’dir. Bu markanın logosu sadece araçlarda değil aynı zamanda otomobil yarışlarında da kullanılmıştır. Günümüzde ise markanın logosu zafer mızrağını temsil etmektedir.

Ford

Ford markası da diğer markalar gibi ilgi gören araç markalarından bir tanesidir. Ford markasının logosu yıllar içerisinde çok fazla değişikliğe uğramamıştır. Ford markasının logosu, şirket mühendisi olan ve aynı zamanda şirket tasarımcısı olan Childe Harold Wills tarafından tasarlanmıştır.

Tasarımcı Childe Harold Wills, bir daire içerisinde Ford yazısının olmasına karar vermiştir.

Kurulmuş olduğu ilk yıllardan itibaren Art Nouveau yazı stilini kullanan Ford markası, F ve D harflerine vurgu yapmıştır. 1912 yılında ise Ford markasının logosu mavi bir kuş figürü haline gelmiştir.

Alfa Romeo

Alfa, Anonima Lombardo Fabbrica Automobili’nin baş harflerini simgelemektedir. Alfa Romeo markasındaki Romeo, ise şirketi 1915 senesinde satın alan Nicola Romeo’yu temsil etmektedir. Firma 1910 senesinde Milano’da kurulmuştur. Kurulduğu dönemlerde yönetim Alfa Romeo’ya logo olarak, şehrin iki sembolünü kullanma kararı almıştır. Logodaki birinci sembol, şehrin logosunda bulunan kızıl bir haçı, diğeri ise Visconti Ailesi’nin flamasından alınan yılanı temsil etmektedir. Alfa Romeo’nun kullanmış olduğu logo ise, ilk Haçlı Seferi’nde Araplar’a karşı kazanılan zaferi simgelemektedir.

Jaguar

2.Dünya Savaşı öncesinde SS Cars ismi ile bilinen marka, savaş sonrasında zarafet ve devamlı ileri hareketini simgeleyen Jaguar’ı isim olarak kullanmıştır. Jaguar ismini verdiği araçlarında da jaguar logosunu kullanmıştır.

Bentley

Bentley’in kurucusu WO Bentley’dir. Savaş dönemindeki hayati katkısının farkına varan İngiliz İmparatorluğu, WO Bentley’i 1919 Yeni Yıl Onur listesinde bir MBE ile ödüle layık görmüştür. Mucitlere Ödül Komisyonundan 8,000 Pound alan WO Bentley, bu ödül sayesinde hayalini gerçekleştirebileceği, kendi otomobil şirketini kuracak sermayeye ulaşmıştır. Böylelikle,10 Temmuz 1919 yılında Bentley Motors doğmuştur.

  1. Dünya Savaşı zamanında uçak motorlarının üretilmesi ve tasarlamasında rol aldığı için, sembolü olarak WO Bentley logosunda kanatları kullanmıştır. B’nin anlamı açıktır, fakat eğlenceli olan ise, tüylerin oranının ve ayrıca kullanılan renklendirmenin, arabanın belirli versiyonuna bağlı olarak farklılık göstermesidir. Logodaki iki kanadın tüy sayıları kısacası birbirinden farklıdır ve bu gizemini korumaktadır. Ancak Bentley markasının tarihine bakıldığında, bu durum her zaman değişiklik göstermektedir.

Bentley adı ile bilinen büyük şirket ilk başta uçak motorları üreterek sektöre girmiştir. Bundan dolayı otomobil logosundaki kanatlı motif tesadüf değildir. Bentley otomobillerinin logusunda kullanılan kanatlı simge gümüş rengine sahiptir. Logoda kullanılan gri renk entelektüelliği simgelemektedir.

Aston Martin

Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuş olan marka Aston Martin’dir. Aston Martin’in logosu 1920 yılında ortaya çıkmıştır. Fakat şirketin temelleri 1913 yılına kadar uzanmaktadır. Logo başlangıçta A ve M, yani iki büyük harf kesişip daire içine alınmış tasarıma sahipti. Aston, şirketin Singer ise otomobilinin birinci zaferini kazandığı yarış pistinin ismidir. Martin, şirketin kurucuları arasındaki Lionel Martin’in ismidir. Aston Martin’in logosu 1927 senesinde büyük ölçüde değişerek, hızı vurgulayan kartalların kanatları logoya eklenmiştir. Kullanılan öğe de Bentley logosundan esinlenilmiştir.

Bugatti

Şirketin adı Bugatti’dir. Şirket markanın kurucusu olan Ettore Bugatti’den esinlenmektedir. Bugatti marka otomobillerin logosunda kırmızı bir ovalin çevrsinde 60 adet nokta bulunmaktadır. Amblemde kullanılan 60 noktanın, motorda kullanılan emniyet tellerini simgelendiği düşünülmektedir.

Buick

Amerikalı bir otomobil markası olan Buick, uzun yıllar rutin olarak kullanacağı bir logoyu bulamamıştır. Buıck marka, amblem konusunda sabit kalmayıp, pek çok değişiklik yapmıştır. Ancak şirket amblem krizi çözmek adına, son olarak eski amblemleri olan üç kalkanlı logoya geçiş yapmıştır. Üç kalkanlı amblemin, şirketin kurucusu olan David Dunbar’ın mirası olduğu söylenmektedir. Buick şirketinin kurucusu David Dunbar Buick’tir.

Lamborghini

Dünya genelinde çok hızlı otomobillerini üreten markanın kurucusu Ferrucio Lamborghini’dir. Ferrucio Lamborghini markasına kendi soy ismini vermiştir. Ferrucio Lamborghini sanayici olan bir iş adamıdır. Lamborghini, 1963 senesinde markasını İtalya’da tescil ettirmiştir. Markasını tescil ettirdikten sonra da tasarladığı ambleminin de patentini almıştır. Kızgın bir boğayı anımsatan görünümde olan ve ters bir üçgen şeklindeki amblem ilk bakışta Ferrari logosuna benzetilmiştir. Logodaki benzerlikten dolayı çok fazla eleştiri almıştır. Fakat markanın kurucusu Ferrucio Lamborghini amblemde kendi burcu olan Boğa burcuna ait simgeyi kullandığını ifade ederek herkesi ikna etmiştir.

Logoda dünyanın en güçlü ve dizginlenesi zor olan hayvanlarından biri olan boğa kullanmıştır. Markanın üretimini yaptığı otomobillerin gücü ve performansı dizginlenemeyen boğa logosu ile ilişkilendirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu