Araba

Araba Arıza İşaretleri ve Anlamları

Araba göstergeleri ve araba arıza işaretleri konusunda pek çok kişi bilgi sahibi değildir. Arabadaki ikaz ışıkları yandığı zaman pek çok kişi ne yapacağını bilememektedir. İşler kötüye gitmeden önce araba göstergelerinin ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kullandığınız arabaların dilini öğrenmeniz gerekmektedir. Arabanızın dilini öğrendiğiniz zaman anında müdahale etme şansınız olacaktır. Bunun yanı sıra eğer problem ciddiyse en yakın tamirciye kısa sürede başvurmanız gerekmektedir. Tamirciye başvurmanız veya müdahale etmeniz gereken durumlarda arabanızda şu şekilde uyarılar alabilirsiniz; uyarı sembolleri, güvenlik sembolleri, aydınlatma sembolleri, gelişmiş özellikle sembolleri, dizel araç sembolleri ve genel semboller gibi uyarılardır. Bu 6 farklı sembollerini açıklamaları ile birlikte aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık.

Uyarı Sembolleri

Araç göstergeleri açısından ilki olan uyarı ışıkları, aracınız ile ilgili oluşabilecek sorunlar hakkında önlem alabilmeniz için öncesinden sizi uyarmaktadır. Bu sembollerin anlamlarını bilmediğiniz takdirde sonradan büyük problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra seyir halinde iken ilerlerken güvenliğiniz de tehlikeye girebilir. Bu nedenle araba arıza lambaları konusunda yeteri duyarlılığı göstermeniz son derece önemlidir.

Hararet İkaz Işıkları

Hararet gösterge ışığı, motor sıcaklığının olması gerekenden çok daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Yanan hararet ikaz ışıklarının çözümü için öncelikli olarak aracınızı müsait bir yere çekip motorun soğumasını beklemelisiniz. Beklemenin ardından fanın çalışmasını, radyatör kapağı ve soğutma suyu kaçaklarını da kontrol etmeniz gerekmektedir.

Akü Sistem İkaz Işıkları

Akü sistem ikaz ışıkları, akünün kendisinde ya da alternatörde bir problem olduğunu göstermektedir. Bu gibi durumlarda araçta yer alan direksiyon veya koltuk ısıtma gibi kapatılabilir elektrikli aksamları kapatmalısınız.

Yağ Basıncı İkaz Işıkları

Bu gösterge ışığı, yağ basıncının düştüğü anlamına gelmektedir.   Gösterge ışığı yandığı zamanda vakit kaybetmeden kısa sürede yağ seviyesini ve basıncını kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Fren İkaz Işıkları

Aracınız çalışır vaziyetteyken eğer el freni çekilirse bu ikaz ışığı yanar ve el frenini tekrar indirdiğiniz zaman fren ikaz ışıkları hemen söner. El frenini indirdiğiniz zaman daimi olarak yanmaya devam ediyorsa eğer fren sisteminin bir tarafında hidrolik basıncın kaybedildiği ya da ana silindirdeki sıvı seviyesinin yüksek derecede düşük olduğu anlaşılır.

Güvenlik ile İlgili Araba Göstergeleri

ESC/ESP İkaz Işıkları

Bu tarz arıza lambaları genellikle denge kontrol sisteminin çalışır, diğer bir ifade ile aktif olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra yanal kaymayı minimize ederek ani hareket edeceğiniz zaman kontrol sağlamanızı önlemektedir. Bunun yanı sıra alt kısım Off şeklinde bir ibare gördüğünüz zaman sistem devre dişi kalmış demektir.

Direksiyon Kilidi İkaz Işıkları

Direksiyon kilidi ikaz ışıkları, direksiyonunuzun kilitli ve hareket etmediği anlamına gelmektedir. Direksiyon kilidini kapatabilmek için anahtarı kontağa takabilirsiniz. Bunun yanı sıra direksiyonunuzu bir kez tam tur olacak şekilde çevirmeyi denemelisiniz.

Lastik Basınç İkaz Işıkları

Lastik basınç ikaz ışıkları, araç göstergeleri arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Lastiklerinizden bir tanesinin basıncı düşük olduğu durumda bu ikaz ışıklarının yandığını göreceksiniz.

Dorse Çeki Demiri İkaz Işıkları

Römork veya dorse çekme kancasının kilidinin açık olduğu gösteren ikaz ışığıdır.

Yan Hava Yastığı İkaz Işıkları

İsminden de anlayacağınız kadarı ile yan hava yastıklarının devre dışı kaldığını ya da arızalı olduğunu gösteren ikaz ışığıdır.

Servis Arıza İkaz Işıkları

Kilometre açısından yaklaştığını gösteren ikaz ışığıdır. Servis arıza ikaz ışıkları sürekli olarak yanıyorsa eğer aracınızı hiç zaman kaybetmeden ve beklemeden bakıma almanız gerekmektedir.

Fren Pedalı İkaz Işıkları

Bu durumda fren pedalına basmanız gerekmektedir.

Direksiyon İkaz Işıkları

Elektrik destekli direksiyon sistemi lambası olarak bilinmektedir. Bu sistem sayesinde direksiyonunuzu sertleştirerek veya istediğiniz zaman yumuşatarak manevra kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Bu sayede direksiyon hakimiyetinizi kaybetmemiş olursunuz. Bu ışıklar daimi olarak yanıyorsa eğer ciddi bir problem olduğuna işaret etmektedir.

Park Freni İkaz Işıkları

Otomatik vites olan araçlarda yer almaktadır. Park edeceğiniz zaman vitesi park frenine getirmeniz gerektiğini söyler.

Bilgi İkaz Işıkları

Bilgi ikaz ışıkları, arabanızdaki bazı uyarılar hakkında size bilgi vermek için yanmaktadır. Uyarının nedenini ise bu ikona dokunduğunuz zaman kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yakıt Kapağı İkaz Işıkları

Bu uyarı ışığında arabanızın yakıt kapağının açık kaldığı anlamına gelmektedir.

Buzlanma İkaz Işıkları

Dış ortamdaki sıcaklığın düşük olduğunu gösteren ve yolun buzlandığı gösteren uyarı işaretidir.

Çekiş Kontrolü İkaz Işıkları

Bu uyarı ışığı tıpkı isminden de anlayacağınız gibi aracın çekiş kontrolünde bir sorun olduğunu göstermektedir.

Takip Mesafesi İkaz Işıkları

Takip mesafesi ikaz ışığı, güvenli takip mesafesinin aşıldığı anlamına gelmektedir. Bu uyarı sayesinde önünüzdeki araç ile mesafenizi uygun şekilde koruyabilirsiniz.

Elektrikli Park Freni İkaz Işıkları

Elektrikli park freninde bir problem olduğunu gösteren uyarı ışığıdır.

Tıkanmış Hava Filtresi İkaz Işıkları

Motora giden hava akışı önemli derecede azaldığı zaman bu uyarı ışığı devreye girmektedir. Bu durumda hava filtrenizi temizlemeniz gerekmektedir.

Katalitik Konvertör İkaz Işıkları

Bu uyarı ışığı, egzoz sisteminin bir parçası olan katalitik konvertörde bir problem yaşadığınızı işaret etmektedir. Bu problem nedeniyle hasar meydana gelebilir.

Çocuk Güvenlik Kilidi İkaz Işıkları

Bu ikaz ışığı sayesinde çocuk güvenlik kilidinin açık olup olmadığı anlayabilirsiniz.

Fren Hidroliği İkaz Işıkları

Fren hidrolik seviyesinin standart altına düştüğünü gösteren uyarı ışığıdır.

Fren Lambası İkaz Işığı

Bu uyarı ışığı yandığı zaman fren lambanızdan bir tanesinin çalışmadığı anlaşılmaktadır. Bu tarz durumlarda fren lambalarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Fren Balatası İkaz Işıkları

Fren balatası ikaz ışıkları yandığı zaman fren balatalarının haddinden fazla aşındığını belli etmektedir. Aynı zamanda değiştirilmesi gerektiğini belli etmektedir.

Otomatik Vites İkaz Işıkları

Bu uyarı ışığı yandığı zaman şanzıman sisteminde bir arıza meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu uyarı çıktığında aynı zamanda ekranda arızanın nedeni de yazmaktadır. Bu uyarı ışığını gördüğünüz zaman mutlaka servisinizi aramanız gerekmektedir.

4WD İkaz Işıkları

Bu ışık yandığı zaman aracınızın 4WD sisteminde bir arıza olduğu anlaşılmaktadır.

ABS İkaz Işıkları

Kontağı açtıktan bir süre sonra sönen bu ışık, eğer uzun bir süre yanmaya devam ediyorsa ABS sisteminizde bir problem yaşadığınızı göstermektedir. Bu uyarı ışığı yandığı zaman kısa süre içerisinde hiç beklemeden servisinizi aramanız gerekmektedir.

Hava Yastığı İkaz Işığı

Bu uyarı ışığı yandığı zaman hava yastığı sisteminizde bir problem yaşadığınızı göstermektedir. Uyarı ışığını gördüğünüz zaman kesinlikle ihmal etmemenizi önermekteyiz.

Süspansiyon Amortisörü İkaz Işığı

Bu ışık yandığı zaman mutlaka yetkili servisiniz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Hava Yastığı Devre Dışı İkaz Işığı

Bu uyarı ışığında hava yastığı sisteminizin devre dışı olduğu anlaşılmaktadır.

Hava Süspansiyon İkaz Işığı

Bu uyarı ışığı yandığında hava süspansiyonunuzda problem yaşadığınızı belli etmektedir.

Aydınlatma İle İlgili Araba Göstergeleri

Bu sistemde genellikle yeşil, sarı veya mavi renkli semboller, aracınızın aydınlatma sistemleri hakkında size bilgiler vermektedir. Bu tarz araç sembolleri sizin yanı sıra trafikteki diğer araç sahiplerinin de güvenliği açısından önemli bir yere sahiptir.

Uzun Far İkaz Işığı

Uzun farların açık olduğunu gösteren ikaz ışığıdır.

Kısa Far İkaz Işığı

Kısa farların açık olduğunu gösteren ikaz ışığıdır.

Ön Sis Lambası İkaz Işığı

Ön sis lambasının açık olduğunu gösteren bir ikaz ışığıdır.

Far Seviyesi İkaz Işığı

Far seviyesi kontrol sisteminde bir arıza olduğunu işaret eden ikaz ışığıdır.

Arka Sis İkaz Işığı

Arka sis lambasının açık olduğu anlatan ikaz ışığıdır.

Otomatik Uzun Far İkaz Işığı

Otomatik uzun far sisteminin uzun huzmeli farlarının açması gerektiği anlamına gelen ikaz ışığıdır.

Yağmur ve Işık İkaz Işığı

Yağmur ve ışık sensörünün aktif olduğu anlamına gelen uyarı ışığıdır.

Adaptif Far İkaz Işığı

Bu ışık sayesinde aracınızın uzun kısa far geçişleri otomatik olarak sağlanacaktır.

Dış Aydınlatma İkaz Işığı

Bu ışık araçların dışında bulunan, minimum bir ışığın arızalı olduğunu göstermektedir.

Ortak araba göstergeleri

Ön Cam Buğu İkaz Işığı:

Ön cam buz çözücüsü aktif olduğunda ön cam buğu ikaz ışığı yanmaya başlamaktadır.

Ön Cam Yıkama Sıvı İkaz Işığı

Ön cam yıkama sıvı ikaz ışığı motor çalıştığın söner. Ancak motor çalışmasına karşın ışık hala sönmüyor ise, ön cam yıkama suyuna biraz daha su ilave ederek ışığın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Arka Cam Buğu İkaz Işığı

Belirtilen ikaz ışığı yandığında, arka cam buğu çözme rezistansınızın pasif olmadığını göstermektedir.

Düşük Yakıt İkaz Işığı

Düşük yakıt ikaz ışığı yanmaya başladı ise yakıtınızın azaldığı anlayabilirsiniz. Yakıt ilavesi yaptığınızda yakıt ikaz ışığının kapandığını görebilirsiniz.

Anahtar İkaz Işığı

Anahtarsız giriş sistemine sahip araçlarda anahtarın araç içinde olmadığını göstermektedir.

Kaput Açık İkaz Lambası

Kaput açık ikaz lambası yandığında kaputun düzgün şekilde kapatılmadığını göstermektedir.

Fan İkaz Işığı

Havalandırma fanının çalıştığını göstermektedir.

Açık Kapı İkaz Işığı

Açık kapı ikaz ışığı yandığında araçtaki minimum bir kapı tam olarak kapatılmamış demektir.

Gelişmiş Araba Göstergeleri

Gelişmiş semboller her araçta bulunmamaktadır. Bu semboller orta üst segmentteki ilerlemiş teknolojilerin kullanıldığı araçlardaki ikaz ışıklarıdır.

Araç İçi Hava Sirkülasyonu İkaz Işığı

Bu ışık araçlarda havalandırma sisteminin, genel olarak dışarısı çok soğuk ise, aracın içinden hava sirkülasyonu yaptığını ifade etmektedir.

Arka Spoiler İkaz Işığı

Arka rüzgarlık sisteminde herhangi bir sorun olduğunda arka spoiler ikaz ışığının yandığını görebilirsiniz.

Otomatik Park Pilotu İkaz Işığı

Otomatik park pilotu ikaz ışığı, park pilotu asistanını aktif durumda olduğunu simgelemektedir.

Şerit Kalkış İkaz Işığı

Şayet bazı durumlarda sinyal vermeden değişik bir şeride geçiş yaptı iseniz, şerit kalkış ikaz ışığı yanacaktır.

Şerit Yardımı İkaz Işığı

Şerit destek sistemi kapalıdan açığa alındığı zaman bu ışık yanacaktır.

Düşük Anahtar Pili İkaz Işığı

Aracınızın anahtarınızın pili azaldığında düşük anahtar pili ikaz ışığı yanar. Yani aracınız bu ışıkla aracınız sizi bu şekilde uyarır.

Kontak Anahtarı İkaz Işığı

Yanan bu ışık anahtar sisteminizde veya direkt olarak anahtar da herhangi bir problem olduğunu göstermektedir.

Yokuş İniş Kontrolü İkaz Işığı

Yokuş inerken yokuş iniş kontrolü ikaz ışığı yanar. Bu belirli bir hızı korumanıza destek olan sistemin pasif olmadığını gösterir.

İleri Çarpışma İkaz Işığı

Olası herhangi bir çarpışma tespiti durumunda aktif olan ikaz ışığıdır.

Eco Mod İkaz Işığı

Araç kullanırken aracınızı ekonomik moda aldığınızda eco mod ikaz ışığı hemen yanar.

Hız Sabitleyici İkaz Işığı

Bu ışık hız sabitleme sisteminin etkin olduğunu gösteren ışıktır.

Çatı İkaz Işığı

Cabrio araçlarda tavan bölümünü açarken veya kapatırken yanan araba göstergesidir. Fakat lamba sürekli olarak yanıyor ise sistemi bir arıza olduğunu ifade eder. Ayrıca tavanın tam olarak kapatılmadığını yahut açılmadığını da göstermektedir.

Fren Tutma İkaz Işığı

Fren tutma ikaz ışığı yanıyorsa, araçtaki fren tutma sisteminin doğru şekilde çalıştığını gösterir.

Kör Nokta İkaz Işığı

İkaz ışığı kör noktanızda herhangi bir aracı veya başka bir engeli tespit ettiğinde yanar.

Otomatik Ön Cam Silme İkaz Işığı

Ön cam bölümündeki silecekleri otomatik moda aldığınızda otomatik ön cam silme ikaz ışığı yanmaktadır.

Acil Durum Fren Sistemi İkaz Işığı

Acil durum fren sistemi ikaz ışığı, acil durum fren sistemi kapatıldığında yanmaktadır. Bunun yanı sıra sensörün herhangi bir kir ile engellendiğini göstermek için de bu ışık yanabilir.

Adaptif Hız Sabitleyici İkaz Işığı

Adaptif hız sabitleyici pasifken kapalıdır. Ancak aktif durumda iken bu ışık yanar.

Kış Modu İkaz Işığı

Aracınızı kış modun da kullandığınızı gösteren ikaz ışığıdır.

Hız Sınırlayıcı ikaz ışığı

Bu ikaz ışığı, hız sınırlandırıcı fonksiyonu aktif durumda iken yanmaktadır.

Dizel Araçlara Özel Ekstra Araba Göstergeleri Nelerdir?

Dizel araçlara özel olan araba gösterge ışıkları aşağıda yer almaktadır.

Kızdırma Bujisi İkaz Işığı

Dizel araçlardaki kızdırma bujisi ikaz ışığı motor çalıştıktan sonra otomatik olarak kapanmaktadır. İkaz ışığı kapanmıyor ve devamlı şekilde yanıyorsa motorun kızdırma bujilerinin ısındığını gösterir. Bu durumda ışık kapanana kadar motorun çalıştırılmaması gerekmektedir. Şayet ikaz ışığı yanıp yanıp sönüyorsa, aşınmış bir kızdırma bujisi olduğunu ifade eder.

Yakıt Filtresi İkaz Işığı

Dizel araçlardaki arıza lambaları arasındaki bir başka öneme sahip olan ikaz ışığı ise yakıt filtresi ikaz ışığıdır. Bu ışık dizel yakıt filtresinin dolu olduğu gösterir. Araç motorunun hasar görmesini engellemek için boşaltılması gerektiğini de göstermektedir.

Egzoz Sıvısı İkaz Işığı

Egzoz sıvısı ikaz ışığı ekranda görüldüğünde, dizel egzoz sıvısı deposunun sıvısının olması gereken orandan az olduğunu anlayabilirsiniz.

Su Sıvısı Filtresi İkaz Işığı

Yakıt filtresindeki mevcut olan su maksimum kapasiteye ulaştığında su sıvısı filtresi ikaz ışığı yanar. Bu gibi durumlarda filtreden suyu boşaltmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu