Araba

Apple Carplay Nedir?

Apple Carplay Nasıl Kullanılır?

Apple Carplay, araç sürüşü sırasına Iphone kullanımını sağlayan bir yazılımdır. Özel olarak Iphone için geliştirilen bu cihaz sesli kontrol imkanı olan Siri ile çalışmaktadır. Kişinin birini aramak veya herhangi bir işlem yapmak istediği sırada bir yere dokunmasına gerek kalmamaktadır. Yapmak istediği tüm işlemleri konuşarak gerçekleştirebilir.

Bu sistem ile sürüş sırasındaki güvenliğin artırılması amaçlanmıştır. Apple Carplay’e bağlı bulunan Iphone cihazların kullanımı sesli komut ile sağlanmaktadır. Bu sayede sürücüler herhangi bir tehlike oluşturacak duruma yol açmadan mesaj atabilir veya arama yapabilirler. Bu uygulama ile hedeflenen amaç araç kullanımı sırasında telefon kullanımı yüzünden oluşan kazaları önleyebilmektir. Apple Carplay hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Apple Carplay Ne İşe Yarar?

Bu yazılım sayesinde sürücüler araç kullanımı sırasında sanki cihazları ellerindeymiş gibi Iphone’ların tüm işlevlerini yerine getirebilirler. Sadece bir komut ile cihazı yönlendirebilmek mümkündür. Siri kullanımı Iphone’da olduğu gibi Apple Carplay’de de oldukça kolaydır. Kullanım sırasında herhangi bir donma veya kasma yaşamazsınız. Tüm bunların yanında güvenli bir sürüş gerçekleştirmiş olursunuz.

Apple Carplay ile Iphone’da gerçekleşen tüm işlemler araç üzerinden de yapılabilmektedir. Sesle kontrol, müzik uygulaması ve appstore uygulamalarının da kullanımı yapılabilmektedir. Geliştirilen bu sistem ile Iphone bilgi-eğlence sistemi genişletilmiş bir ekrana yansıtılmaktadır. Aracınız içerisinde gerçekleştirmek istediğiniz işlemler sırasında ellerinizi direksiyondan çekmenize gerek yoktur. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu uygulama sayesinde güvenli araç kullanımı sağlanmaktadır.

Apple Carplay Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın aktifliğini kısa bir süre içerisinde sağladıktan sonra hemen kullanımına başlayabilirsiniz. Navigasyonda yer arama, mesaj yazma, arama yapma ve müzik sistemi ile uğraşma gibi pek çok işlemi sesli komut ile gerçekleştirebilirsiniz. Yapmak istediğiniz işlemleri Siri sizler için yerine getirecektir. Kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamalar şu şekildedir:

Haritalar / Navigasyon: Gideceğiniz adresin yol tarifi için haritaları kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz Siri’nin yönlendirmeleri ile de hedefe ulaşabilirsiniz. Tarif edilecek hedef adres eğer hazır değilse, uygulama postalarınız veya mesajlarınız içerisinde adres araması yapabilir. Apple Haritalar uygulaması ile yol üzerindeki mola yerleri ve benzin istasyonlarını sizler için göstermektedir. Bu işlemlerin yanı sıra size güncel hız sınırını göstermeyi de ihmal etmemektedir.

Telefon: Bir kişiyi aramak istediğinizde ellerinizi direksiyon üzerinden kaldırmadan işlem yapabilirsiniz. Yapacağınız aramaları sesli komut ile gerçekleştirebilirsiniz. Aramak istediğiniz kişinin kayıtlı olan ismini Siri’ye söyleyin ve sizin için arama yapılsın. Başka bir kişi tarafından arandığınız zaman da sesli komut ile aramayı kabul edebilir veya reddedebilirsiniz.

Mesajlar: Sesli komut ile birine mesaj yollamak veya mesaj almak arama yapmak kadar kolaydır. Gelen mesajları Siri sizler için okumaktadır. Mesaj göndermek istediğiniz taktirde Siri’ye sesli bir şekilde söyleyerek yazıp iletebilirsiniz.

Müzik: Apple müzik uygulaması ile, kişi iTunes’taki ve diğer müzik uygulamalarındaki ses içeriklerinin tamamına erişim sağlanabilir. İstediğiniz şarkıları uygulama aracılığı ile açabilirsiniz. O sırada ekranda hangi şarkının çaldığı gösterilmektedir.

Apple Carplay Nasıl Aktif Edilmektedir?

Sistem kullanımına başlayabilmek için öncelikle Iphone ile araç eşleştirilmelidir. Bu eşleşme bluetooth veya USB bağlantısı ile sağlanabilir. Eşleşme yapıldıktan sonra yapılandırma gerçekleştirilir. Apple Carplay uygulamaları, Iphone’nun içerisindeki ayarlar menüsü ile manuel bir şekilde ayarlanabilir. Araç ekranında seçilen uygulamalar gösterilmektedir. Fakat tüm araç modellerinde Apple Carplay uygulaması yer almamaktadır. Sistem, araç içerisindeki 2-DIN radyo yuvasına takılır. Bağlanma gerçekleştikten sonra sesli komut ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu