Araba

2022 Yılında En Çok Satan Otomobiller

2022 yılında en çok satan otomobiller her yıl en merak edilen listelerden biri olmaktadır. Her yıl ciddi ibr otomobil satışı yapılırken hangi markanın daha öne çıktığı ve modellerin hangilerinin tercih edildiği ilgi çekmektedir. Araçlara ilgi duyan veya araç almak isteyenler öncelikle bu listeleri takip ederek çoğunluğun fikrini önemsediğini göstermektedir. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından belirlenen listenin verileri incelenmeye değer gözükmektedir.

Her yıl Eylül ayında belirlenen liste, bir önceki yıllar ile karşılaştırma sunması açısından da önemlidir. Eylül 2021 tarihinden Eylül 2022 tarihine kadar satılan otomobillerde yüzde 2,6’lık bir artıştan söz edebilmek mümkündür. Hem ayın hem de yılın zirvesi ise Fiat Egea Sedan olmuştur. Üretiminin Türkiye’de olduğu bilinen aracın bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi de merak edilmektedir. Toplamda 44.970 adet satılan Fiat Egea Sedan’ın hemen ardından Renault Clio HB aracı gelmektedir. İlk üç içerisindeki son araç marka ve modeli ise Toyota Corolla olmaktadır.

2021 Eylül-2022 Eylül Arasının Gözde Otomobilleri

Son yıllarda artan otomobil satışı özellikle belirli markaların ve modellerin öne çıkmasına neden olmuştur. Birçok kişi araç alırken yıllık tercih edilen araç listesini merak etmektedir. 2022 yılında en çok satan otomobiller listesine göre araç seçen birçok kişiden söz edebilmek mümkündür.

Birinciliği adeta bir klasik haline gelen Fiat Egea Sedan 44.970 ile kaplamaktadır.

Ardından 26.094 araç satışı le Renault Clio HB modelli araç gelmektedir.

3.sırada Toyota Corolla 23.789 satışı ile bir önceki araca oldukça yakındır. İlk aracın satışında bu sayıların neredeyse iki katı bir satıştan söz etmek mümkündür.

4.sırada ise Dacia Duster model araçlar bulunmaktadır. Bu listeyi sırasıyla; Fiat Egea Cross, Renault Megane Sedan, Hyundai i20, Renault Taliant, Hyundai Bayon ve Wolkswagen Passat devam ettirmektedir.

Araçların modelleri incelenirken araç özellikleri de dikkate alınmaktadır. Benzinli ve dizel araçlar her ne kadar hala tercih edilse de bu araçlara nazaran piyasaya giren elektrikli ve hibrit araçların da öne çıktığından söz etmek mümkündür. Elektrikli araçların artışının neredeyse 3 katı haline gelmesi ile ilerleyen süreçlerde araç seçimlerinde ciddi değişiklik olacağından söz edebilmek mümkündür. Vites incelemesi de dikkate alındığında otomatik vites oranının %77,5 ile odlukça yüksek bir oranda olduğundan söz etmek mümkündür.

2022’nin En Çok Satılan Araçlarının Fiyatları

2022 yılında en çok satan otomobiller kadar bu otomobillerin fiyatları da mercek altına alınmaktadır. Elbette net bir fiyat belirtmek mümkün olmamak ile birlikte araçların başlangıç fiyatlarından söz edebilmek mümkündür. Bu sayede araçların yılın ilk gününden son gününe kadarki en düşük satış fiyatı öğrenilebilmektedir. Listede birinciliği kimseye kaptırmayan Fiat Egea Sedan’ın başlangıç ücreti 389.900 TL olmaktadır. Listenin ikinci sırasında yer alan Renault Clio ise 403.000 TL ücrete sahiptir.

Yakın bir fiyata sahip olan bu araçların fiyat ve performans ürünü olduğunu düşünmek mümkündür. 3.sırada yer alan Toyota Corolla’nın fiyatı ise 572.250 TL’dir. Listenin ilk üçünde yer alan bu araçlar farklı bütçeler için çeşitlenmektedir. Listenin devamında yer alan Dacia Duster’ın açılış fiyatı 489.000, Fiat Egea Cross’un 449.900, Renault Megane’ın 539.000, Hyundai i20’nin, 444.000, Renault Taliant’ın 403.000, Hyundai Bayon’un 472.000 ve Wolkswagen Passat’ın ise 872.900 TL’dir. Farklı bütçeler ile uyumlu olan araçlar birçok özelliği ile yoğun olarak tercih edilen araçlar listesinde kendisine yer edinmiştir. Araçların satış fiyatları ise başlangıç fiyatı olup güncel fiyatlarını araç satışının yapıldığı esas merkezlerden öğrenmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu