Araba

1 Yılda 4 Araç Satışı Cezası Ne Kadar?

Ülkemizde vergi mükellefi olmayanların 1 yıl içerisinde en fazla 3 araba satış hakkı bulunmaktadır. 1 yıl içerisinde 3 arabadan fazla araç satanlar ise 1 yılda 4 araç satış cezasına çarptırılmaktadır. Bu konuda devlet maddi olarak yaptırım cezası uygulamaktadır.

Sıradan vatandaşların yapmış oldukları 3 araçtan fazla satış işleminde yetkili merciler tarafından ticari bir faaliyet olarak görülmektedir.

Bu nedenle bu kişilerin geriye dönük vergi ödemesi gibi zorunluluklar ortaya çıkabilmektedir. Kişiler 3 araçtan fazla satış işlemi gerçekleştirdiği zaman kanuni bir sınırı ihlal ettikleri için yaklaşık 5 bin TL civarında para cezasına çarptırılmaktadır.

1 Yıl İçerisinde Kaç Araç Sahibi Olunabilir?

Son dönemlerde 2. el araç satımı ve alımı konusunda yapılan düzenlemeler ile birlikte bir sınırlama getirilmiştir. Vatandaşlar 1 yıl içerisinde sadece 3 araç satımı gerçekleştirebilmektedir. Yapılan düzenlemeler sonrasında 4. araç satımına izin verilmemektedir.

1 yıl içerisinde 3 araçtan fazla satış yapanlara para cezası verilmektedir. Günümüzdeki güncel olan para cezası şuan için 5 bin TL civarındadır.

Yapılan düzenlemeler yaklaşık olarak 1 Eylül 2020 yılı itibari ile işleme konulmuştur. Bu tarihten itibaren hiçbir vatandaş 3 araçtan fazla satım işlemi yapamamaktadır. Ayrıca yapılan bir diğer düzenlemeye göre ise ikinci el otomobil satışı yapan kişilerin belgesi olmadan bu işi yapamayacakları da açıklanmıştır.

Bu belgenin gelmesi ile birlikte araç satım yapan kişilerin kayıt dışı yaptıkları satımlarda azalma olacağı da belirtilmiştir. 2019 yılında yapılan noter verilerine göre, 7 milyon civarında yapılmış olan satışların yaklaşık %50 civarı kayıt dışı olarak satıldığı belirlenmiştir.

Vatandaşlar 1 Yıl İçerisinde Kaç Adet Araç Satın Alabilir?

Yetkililerin yapmış oldukları açıklama ve getirmiş oldukları ceza sonrasında, araç satımı yapan kişilerin akılına sadece tek bir soru takılmıştır. Yapılan açıklamalarda vatandaş bu sorusuna herhangi bir yanıt bulamamıştır. Ancak, yetki belgesi olmayan vatandaşların 1 yıl içerisinde sadece 3 araç satış işlemi yapabilir. Bunun üzerinde satış işlemi yapanlar ise para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Şahıslar 1 Yıl İçerisinde Kaç Araç Satım İşlemi Yapabilmektedir?

Yetkililerin ikinci el araç satımı hakkında yapmış oldukları düzenlemelerde, kişilerin satacakları araçlar hakkında vergi ödemeleri gerektiğini duyurmuştur.

Araç sahiplerinin 1’den fazla araç satması veya alması ticari bir işlem olarak görülmektedir. Ticari yetki belgesi olmayanların 1 yıl içerisinde en fazla 3 araç satmalarına izin verilmektedir. 3 üzeri araç satım işlemi yaptığınız zaman vergiye tabi tutulmaktasınız. 2015 yılında 3 senede yaklaşık 5 araç satımı yapan kişilere Maliye Bakanlığı vergi mükellefi olarak kabul etmiştir.

3 üzeri araç satım işlemi yapabilmek için yetki belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu belge ise sadece iş yerlerine ve özel kurumlara verilen bir belgedir. Alınan bu belge sayesinde ikinci el araç satımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Satış sertifikası ise bu belgeye sahip olan kişilere verilir. Bu belgeye sahip olan kişiler kuruluşlar adına araç satımı ve alımı yapabilmektedir. Yetki belgesine ve Satış Sertifikasına sahip olan kişiler, belgelerini notere ibraz etmek zorundadırlar. Bu sayede 1 yıl içerisinde birden fazla satış yapabilmektesiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu